در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اجرای طرح توانمندسازی و آموزش های مهارتی روستاییان، عشایر، مناطق محروم و مرزی با رویکرد اشتغال پایدار موفق به مهارت آموزی بیش از 5400 نفر از روستاییان و عشایر استان شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی گفت: بحث اقتصاد مقاومتی تنها برای گذر از دوران و شرایط تحریم نیست بلکه این مهم راهی برای پیشرفت کشور از جنبه ها و بخش های مختلف و ارتقاء توانمندی جامعه است. اقتصاد مقاومتی در ابعاد گوناگون سیاسی، حکومتی، اقتصادی و فرهنگی نقش ایفا می کند. در واقع نمی توان از اقتصاد مقاومتی صحبت کرد و از اقتضائات سیاسی غافل شد و یا از سیاست و اقتصاد صحبت کرد و از فرهنگ که زیرساخت این دو محسوب می شود غفلت کرد. خوش آیند ادامه داد: از جمله ابعاد مهم در اقتصاد مقاومتی، توسعه بعد اقتصادی آن است كه خود نيازمند طيف گسترده اي از امكانات، ظرفيتها، توانمندي ها و برنامه ها است تا بتواند در مسير درست حركت نمايد. در همين راستا يكي از پيش نيازهاي اساسي و به عبارتي يكي از مؤلفه هاي اصلي، نيروي انساني است كه موتور محركه چرخه توسعه اقتصادي به شمار مي رود؛ نيروي انساني براي تأثيرگذاري بر فرآيند توسعه، نيازمند آموزش در سطوح و ابعاد مختلف است که در حال حاضر آموزش در کشور ما به شکل وسیعی بسط یافته و انواع متعددی را در بر گرفته است، به نحوی که علاوه بر آموزش عمومی و رسمی، آموزش های غیررسمی و آموزش های آزاد را در بر می گیرد. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای افزود: از بین انواع آموزش های غیررسمی، آموزش های فنی و حرفه ای به دلیل انعطاف پذیری و قابلیت تطبیق سریع آن با نیاز بازار کار نسبت به دیگر آموزش ها از امتیازات ویژه ای برخوردار است. در واقع ضرورت آموزش های فنی و حرفه ای برای دور ساختن جمعیت جوان کشور از رخوت، نادانی و فقدان علم و آگاهی و همچنین لزوم فعالیت همگانی برای مقابله با بیکاری گسترده و نقش این نوع آموزش ها در هدایت آن بسوی استفاده از امکانات وسیع کشور امری واضح و روشن است.

وی با برشمردن نقش های آموزش فنی و حرفه ای اضافه کرد: بطور کلی آموزش های فنی و حرفه ای دارای ویژگی های خاصی هستند که این ویژگی ها، جایگاه مهمی را برای این آموزش ها بوجود آورده است. از جمله این ویژگی ها می توان به: تربیت و تامین نیروی انسانی ماهر برای جوابگویی به نیازهای توسعه پایدار، تخصصی بودن آموزش ها و توام بودن آنها با کار تولیدی، بهبود و گسترش تخصص های فنی و حرفه ای مورد نیاز مشاغل کشاورزی و صنعتی، ایجاد مهارت و جلوگیری از افزایش بیکاران در سطح جامعه اشاره کرد. در واقع توانمند سازی نیروی انسانی از طریق آموزش های فنی و حرفه ای ضمن همسویی با نیاز بازار کار می تواند در ارتقاء بهره وری و رشد پایدار اقتصادی که یکی از اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی است، نقش بسزایی ایفا نماید.

خوش آیند ادامه داد با توجه به این قابلیت طرح توانمندسازی و آموزش های مهارتی روستاییان، عشایر، مناطق محروم و مرزی با رویکرد اشتغال پایدار، به منظور توسعه کمی و کیفی تولیدات و ارائه خدمات براساس مزیت‌های منطقه‌ای با بهره گیری از ظرفیت‌های محلی و بهبود وضعیت و کیفیت زندگی جامعه هدف بعنوان پروژه سازمان آموزش فنی و حرفه ای در اقتصاد مقاومتی تعیین گردید، که استان خراسان جنوبی نیز اجرای بخشی از این پروژه را عهده دار شد، که خوشبختانه با عنایت پروردگار متعال و سعی و تلاش کلیه کارکنان در پایان سال شاهد ثمرات مناسبی در این زمینه هستیم. وی با اشاره به آموزشهای اجرا شده بیان داشت: طی سال 95 یک میلیون و سی و شش هزار و 556 نفر ساعت آموزش مهارتی در 108 حرفه آموزشی و 354 دوره آموزشی ویژه روستاییان استان اجرا گردید و 5 هزار و 459 نفر از روستاییان استان در 42 دهستان، 94 روستا  آموزش های مهارتی را فرا گرفتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 120 درصد افزایش فعالیت داشته ایم.   

خوش آیند در پایان اظهار داشت: امید است با فرهنگ سازی درست، زمینه توسعه آموزش های فنی و حرفه ای و به تبع آن توسعه منابع انسانی فراهم و رشد ، پویایی و بالندگی را در جامعه شاهد باشیم.