در دیدار نوروزی مدیر کل، و جمعی از کارکنان و مربیان آموزش فنی و حرفه ای استان با نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی گزارش کار و برنامه های آموزش فنی و حرفه ای در خراسان جنوبی تشریح شد.  

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، حسین خوش آیند مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان در این دیدار با اشاره به کارکرد و فعالیت های آموزش فنی و حرفه ای گفت: آموزش فنی و حرفه ای متولی آموزشهای مهارتی بین سطوح تحصیلی در سطح استان می باشد و فعالیتهای خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر ، نیمه ماهر و ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی با داشتن 18 مرکز آموزش در قالب 120 کارگاه ثابت و 430 حرفه آموزشی در بخش دولتی . 144 آموزشگاه آزاد با 136 حرفه آموزشی در بخش غیر دولتی که سالانه بطور متوسط 3.5 میلیون نفر ساعت آموزش به انجام میرساند .  خوش آیند افزود: رکن اصلی فعالیتهای این اداره ، آموزش و مهارت آموزی است که ماموریت و هویت اصلی آن را شکل می دهد و در قالب دوره های 10 تا 1090 ساعته با آموزش در مراکز ثابت و شعب شهری ، آموزش در مناطق روستایی و عشایری، صنایع و صنوف، جوار دانشگاهی، پادگان، زندان  و آموزشگاههای آزاد نسبت به تامین نیروی انسانی ماهر مورد نیاز حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و فرهنگ و هنر در استان اقدام می نماید. وی ادامه داد جامعه هدف این اداره کل کارجویان ، روستاییان ، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و زنان خانه دار ، دانش آموزان ، سربازان پادگانها ، زندانیان، شاغلین صنایع و صنوف و تمامی کسانی که بدنبال مهارت هستند می باشد  و  تمامی خدمات آموزشی ارائه شده در بخش دولتی رایگان می باشد.

خوش آیند ادامه داد در راستای انجام وظایف قانونی و ارائه خدمات به مردم  اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی برای کاهش زمان بیکاری جویندگان کار و کمک به اشتغال جویندگان کار همچنین تثبیت اشتغال شاغلین در بخش دولتی، 21  هزار و 762 نفر دوره  معادل 3 میلیون و 831  هزار و 853 نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای را در بخش های مختلف اجرایی نموده است که بر اساس ارزیابی بعمل آمده توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور این اداره کل با اجرای این میزان آموزش مهارتی جهت جامعه هدف موفق به کسب رتبه اول کشور در اجرای تعهدات آموزشی گردیده است. خوش آیند افزود در جهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل در سال 95 نسبت به سال 94 شاهد افزایش 23 درصدی عملکرد آموزشی بوده ایم. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اینکه متوسط مهارت آموزی برای هر نفر 2 ساعت برای هر نفر می باشد گفت: با تلاش های صورت گرفته این سرانه را در خراسان جنوبی به 5  ساعت افزایش داده ایم. خوش آیند ادامه داد در سال 96 نیز که به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است، از آنجا که آموزش فنی و حرفه ای در هر سه بخش اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید نقش آفرین می باشد تمام تلاش خود را برای تحقق این مهم انجام خواهیم داد.  

در ادامه آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی ضمن تبریک سال جدید به نامگذاری سال اشاره نمود و گفت: اقتصاد مقاومتی به معنی متکی به خود بودن است و در اسناد و روایات نیز تاکید فراوانی بر این مضمون شده است که به خود متکی باشید تا لباس غیر نپوشید.

عبادی در ادامه با اشاره به نقش و جایگاه آموزش فنی و حرفه ای در تحقق شعار سال افزود: با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده آموزش فنی و حرفه ای امکانات مناسبی برای توانمند سازی افراد دارد وی افزود کار شما کار با ارزشی است و آموزش فنی و حرفه ای  مایه امید مردم است. وی در ادامه با اشاره به اینکه انسان باید به نعمتی که دارد توجه کند و در مرحله بعد شکرگزاری داشته باشد در نتیجه آن نعمت رو به زیادی خواهد بود، تصریح کرد: در گذشته هر کسی به دنبال مهارتی بوده باید سال‌ها در نزد استادی شاگردی می‌کرد ولی امروز با مهارت‌هایی که آموزش فنی وحرفه‌ای در اختیار مردم قرار می‌دهد نیاز به این کار نیست. نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی مهارت را لازمه انجام هرکاری دانست و گفت: در شرایط امروزی کسب مهارت بسیار آسان شده چراکه امکانات گسترده ای در اختیار جامعه قرار گرفته است.

آیت الله عبادی با بیان اینکه آموزش فنی و حرفه ای کاری ارزشمند است گفت: آموزش های فنی و حرفه ای می تواند برای خانواده ثمر داشته باشد، البته اشتغال تنها توسط آموزش فنی و حرفه ای محقق نمی شود و مجموعه دستگاهها بایستی با تامین سرمایه مورد نیاز و فراهم نمودن بازار های فروش و صادرات محصولات زمینه اشتغال افراد را فراهم نمایند.  نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی افزود:  باید زمینه صادرات محصولات تولیدی کارآفرینان استان فراهم شود. عبادی در پایان گفت: مهارت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای می‌توانند در ایجاد اشتغال، روی پای خود ایستادن سرپرستان خانوار و همچنین افزایش تولید ثمربخش باشد.