در دیدار نوروزی مدیر کل و جمعی از کارکنان و مربیان آموزش فنی و حرفه ای استان با امام جمعه بیرجند گزارش کار و برنامه های آموزش فنی و حرفه ای در خراسان جنوبی تشریح شد.  

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، حسین خوش آیند مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان در این دیدار با اشاره به کارکرد و فعالیت های آموزش فنی و حرفه ای گفت: آموزش فنی و حرفه ای متولی آموزشهای مهارتی بین سطوح تحصیلی در سطح استان می باشد و فعالیتهای خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر ، نیمه ماهر و ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی با داشتن 18 مرکز آموزش در قالب 120 کارگاه ثابت و 430 حرفه آموزشی در بخش دولتی و 144 آموزشگاه آزاد با 136 حرفه آموزشی در بخش غیر دولتی که سالانه بطور متوسط 3.5 میلیون نفر ساعت آموزش به انجام میرساند . 

خوش آیند ادامه داد در راستای انجام وظایف قانونی و ارائه خدمات به مردم  اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی برای کاهش زمان بیکاری جویندگان کار و کمک به اشتغال جویندگان کار همچنین تثبیت اشتغال شاغلین طی سال 95 در بخش دولتی، 21  هزار و 762 نفر دوره  معادل 3 میلیون و 831  هزار و 853 نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای را در بخش های مختلف اجرایی نموده است که بر اساس ارزیابی بعمل آمده توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور این اداره کل با اجرای این میزان آموزش مهارتی جهت جامعه هدف موفق به کسب رتبه اول کشور در اجرای تعهدات آموزشی گردیده است. خوش آیند افزود در جهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل در سال 95 نسبت به سال 94 شاهد افزایش 23 درصدی عملکرد آموزشی بوده ایم. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اینکه در کشور متوسط مهارت آموزی 2 ساعت برای هر نفر می باشد گفت: با تلاش های صورت گرفته این سرانه را در خراسان جنوبی به 5  ساعت برای هر نفر افزایش یافته است. خوش آیند ادامه داد در سال 96 نیز که به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است، از آنجا که آموزش فنی و حرفه ای در هر سه بخش اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید نقش آفرین می باشد تمام تلاش خود را برای تحقق این مهم انجام خواهیم داد.  

در ادامه این دیدار دکتر رضایی امام جمعه شهرستان بیرجند ضمن تبریک سال جدید و میلاد حضرت علی (ع) و بیان نکاتی در این زمینه ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته توسط آموزش فنی و حرفه ای عنوان داشت : تاثیر بالا و کیفیت آموزش های مهارتی در اشتغال به خوبی مشهود است . وی  با اشاره به اهمیت کار و معاش در اسلام حرفه آموزی و آموختن مهارت را امر مهمی عنوان نمود. رضایی با اشاره به معضلات اجتماعی گفت: بیکاری موجب بسیاری از معضلات اجتماعی می شود و اگر جوانان با آموختن مهارت توانمند شوند هویت اجتماعی پیدا کرده و بسیاری از مشکلات که در حال حاضر با آن روبرو هستیم مرتفع خواهد شد.  در پایان امام جمعه بیرجند ضمن اشاره به نامگذاری سال و نقش آموزش فنی و حرفه ای در تحقق اقتصاد مقاومتی آموزش های فنی و حرفه ای را ظرفیت مناسبی برای اشتغال جوانان و همچنین بستری برای جلوگیری از آسیبهای اجتماعی برشمرد.