به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در اولین گردهمایی مدیران مراکز آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در سال 96، عملکرد آموزش فنی و حرفه ای در سال گذشته بررسی و برنامه های سالجاری تبیین شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در ابتدای جلسه مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای با اشاره به اهمیت آموزش فنی و حرفه ای در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گفت: توسعه آموزشهای فنی و حرفه ای در شرایط کنونی برای اقتصاد و فرهنگ ایران و به ویژه شتاب دهی به فرایند تولید امری حیاتی است ؛ زیرا سرمایه گذاریهای زیربنایی و افزایش ابزار و تجهیزات و به طور کلی سرمایه فیزیکی بدون سرمایه انسانی بلااستفاده مانده و یا به نحو اقتصادی و کارآمد مورد بهره برداری قرار نمی گیرد . خوش آیند افزود: بنابراین از ضرورتها و الزامات رشد و توسعه اقتصادی ، نظام آموزش برای ایجاد مهارتهای لازم سرمایه انسانی است و در این میان آموزشهای فنی و حرفه ای تلفیقی است از علم ، فن و هنر و نقش بسیار مهمی در تامین نیروی انسانی کارآمد ایفا نموده و مضمونی توسعه ای دارد .

خوش آیند ادامه داد در راستای انجام وظایف قانونی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی برای کاهش زمان بیکاری جویندگان کار و کمک به اشتغال جویندگان کار همچنین تثبیت اشتغال شاغلین در سال گذشته 21 هزار و 921 نفر دوره معادل 3 میلیون و  867 هزار و 800  نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای را در بخش های مختلف اجرایی نموده است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان افزود جهت تحقق پوژه اقتصاد مقاومتی آموزش فنی و حرفه ای در سال 95 آموزشهای فنی و حرفه ای به میزان 1 میلیون و 044 هزار و 440 نفر ساعت برای 5691 نفر از روستاییان استان برگزار گردید . مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای با اشاره به برنامه های سال 96 افزود: اجرای آموزشهای مهارتی در کلیه بخش های آموزشی اعم از ثابت، مراکزسیار ، پادگان، زندان، روستا و عشایر،  صنایع و صنوف و جوار دانشگاه، ایجاد مراکز رشد آموزش فنی و حرفه ای، آموزش استاندارد های مهارتی فناوری های راهبردی، اعتبار سنجی مراکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی، تدوین اطلس استانی مشاغل بومی و غیر بومی و اجرای طرح کارورزی دانش آموختگا دانشگاهی از مهمتریم برنامه های اداره کل در سال 96 می باشد.  در ادامه جلسه سند برنامه های اجرایی و آموزشی مابین روسای مراکز و مدیر کل مبادله گردید.    

خوش آیند در پایان با اشاره به کار محور بودن آموزش های فنی و حرفه ای گفت خصیصه این آموزشها ، نوعی پرورش "کارآفرین" است ، به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و تخصص دانش فنی، قادر خواهند بود که فرصتهای شغلی مناسبی را به دست آورند و یا در نهایت فرصت شغلی ایجاد نمایند. وی در پایان با اشاره به خدمات الکترونیکی سازمان آموزش فنی و حرفه ای گفت: متقاضیان ثبت نام در دوره های آموزش فنی و حرفه ای می توانند با مراجعه به پرتال سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به آدرس www.portaltvto.ir ، دفترچه راهنمای ثبت نام در دوره ها را دریافت و در دوره های آموزشی شرکت نمایند.