رییس دفتر کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد بهمراه مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان از دوره­های آموزش فنی و حرفه ای در حال اجرای ویژه  اتباع افغانی بازدید بعمل آورد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی مولوگتا زو دای مامو رییس دفتر کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد از دوره­های آموزشی در حال اجرای ویژه  اتباع افغانی در مراکز آموزش فنی و حرفه ای برادران و خواهران بیرجند بازدید بعمل آورد. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران برای اتباع افغانی به اهمیت اجرای دوره های مهارتی برای این دسته از افراد اشاره کرد و گفت: ارائه آموزش های فنی و حرفه ای به پناهندگان، فرصتی است برای اثر گذاری بر توسعه فردی آنان و در نتیجه افزایش خود اتکایی شان. خوش آیند افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، به طور مشترک با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، پروژه مهارت آموزي براي پناهندگان افغان و عراقی را به اجرا در می آورد. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان در خصوص اهداف برگزاری این دوره ها گفت: هدف اصلی از اجرای این پروژه ارتقاء سطح مهارت ها و دانش فنی و حرفه ای پناهندگان است تا از این طریق سطح خوداتکایی و معیشت آنان بهبود یابد. وی افزود: چنین انتظار می رود که این تلاش ها اجرای راه حل های پایدار از جمله بازگشت و اسکان مجدد را تسهیل بخشند تا پناهندگان در زمان بازگشت به کشور مبدأ از مهارت ها و دانش لازم برای یافتن شغل مناسب و کارآفرینی برخوردار بوده و در بازسازی و توسعه کشورشان موثر واقع شوند. در پایان این بازدید مولوگتا زو دای مامو رییس دفتر کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد ضمن ابراز رضایت از اجرای این دوره ها و برگزاری موثر آن بر ادامه روند موجود و افزایش دوره های آموزش فنی و حرفه ای ویژه اتباع بیگانه تاکید کرد.

 شایان ذکر است اداره کل آموزش فنی و حرفه­ای خراسان جنوبی در سال 2017 میلادی  با برگزاری حرفه­های دوزنده لباس بدون الگو – پرده دوز درجه 2- آرایشگر موی زنانه – خیاط لباس شب و عروس - قلم­زن درجه 2 – تعمیر آبگرمکن دیواری جهت 84 کارآموز زن و مرد افغانی رسالت خود را در این زمینه اجرایی نموده است.