بررسی طرح پیشنهادی دپارتمان معدن شهرستان نهبندان با حضور منتخبین دانشگاهی استان

دسته بندی :
طرح پیشنهادی راه اندازی دپارتمان معدن در شهرستان نهبندان صبح روز گذشته با حضور منتخبین دانشگاهی استان در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مورد بررسی قرار گرفت .

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی در این جلسه که با حضور نمایندگان دانشگاههای بیرجند در محل اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان برگزار شد، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت : با توجه به اهمیت والا و جایگاه خاص معادن در توسعه استان ما به جد پیگیر راه اندازی دپارتمان معدن در استان هستیم تا  با حضور دلسوزانه همه ی مطلعین این امر ،کار آموزش در این وادی مهم و حساس با قدرت دنبال شود .

محمد علی عرب در این نشست گفت : هدف از ایجاد دپارتمان معدن ضرورت توجه به آموزش نیروهای انسانی بخش معدن در سراسر کشور است .

وی با اشاره به جا به این مهم که نهبندان عسلویه معادن ایران است گفت :باید با نگاه ویژه این مهم مورد توجه قرار گیرد  و در این راه دانشگاه های استان بازوی توانمند در تحقق راه اندازی این دپارتمان هستند .

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت : ما به یاری همه دلسوزان و مطلعین بخش معدن پیگیر اجرایی شدن دپارتمان معدن در اسرع وقت هستیم و امیدواریم هر چه سریعتر این امر محقق شود .

وی ادامه داد : هفت حرفه آموزشی  تا کنون برای اجرا در دپارتمان معدن پیشنهاد شده که با توجه به اولویت ها از استاندارد ایمنی شروع خواهیم کرد .

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی حرفه های کاربر دستگاه حفاری،معدن کار عمومی،کارگر تخریب معدن ،ایمنی در معدن ،کوه بر،تعمیر کار ماشین آلات معدنی و در بخش حمل و نقل تعمیرکارخودروهای تجاری سنگین و نیمه سنگین را به عنوان دوره های پیش بینی شده دپارتمان ذکر کرد .

لیکن این اداره کل از نظرات اساتید و بزرگواران در دانشگاههای استان برای تحقق عالی و سازنده دپارتمان معدن استقبال می کند .

در این نشست حاضرین نقطه نظرات خود را برای تکمیل و تحقق طرح راه اندازی دپارتمان معدن نهبندان مطرح نمودند که به صورت خلاصه به پاره ای از آن  اشاره می کنیم :

فرماندار نهبندان اظهار داشت :شهرستان نهبندان کم تر توسعه یافته است  نه محروم و با وجود معادن عظیم واژه محرومیت برازنده آن نیست .

مهندس بیگی ادامه داد :شهرستان نهبندان دارای ۱۲۶ معدن و ۹ گواهی کشف مواد معدنی می باشد .

دکتر نجفی معاون پژوهشی دانشگاه بیرجند گفت : دانشگاه بیرجند برای حمایت از این طرح آمادگی دارد امکانات و تجهیزات دانشگاه را بسیج نموده و در راه اندازی دپارتمان همکاری نماید .

دکتر جوانشیر ،رئیس نظام مهندسی معدن استان در جلسه هم اندیشی راه اندازی دپارتمان معدن  گفت : معادن سرمایه اساسی استان هستند و این سرمایه ارزشمند باید مورد توجه ویژه قرار گیرد .

مهندس پروین ، فعال حوزه معدن گفت :در بخش معدن باید جهادی وارد شد و این مهم جز با  تلفیق امکانات بخش های مختلف شدنی نیست.

دکتر بهنام فر عضو گروه مهندسی معدن دانشگاه بیرجند اظهار داشت : کارشناسان و فعالان در معادن باید پای کار بیایند و نیاز سنجی برای دوره های دپارتمان در بین خود این افراد انجام شود .

دکتر احمد آریافر گفت : معادن تعطیل شده باید  آسیب شناسی شوند و افراد متناسب نیازها تربیت شوند از آنجایی که هزینه ها در بخش معدن زیاد است باید دستاوردهای علمی مورد استفاده قرار گیرد تا نتیجه مورد انتظار حاصل شود.

دکتر آریا فر اظهار داشت : هدف دپارتمان معدن خیر است و باید دقیق تر با مشورت بیشتر طرح توجیهی آن دنبال شود مردم استان ذی نفعان واقعی این طرح هستند و در استان ما راه توسعه،  معادن هستند .

دکتر نصر آبادی  یکی دیگر از حاضرین مجازی این  نشست که رئیس مرکز مهارت آموزی دانشگاه بیرجند می باشد گفت :  :  ۱۴۰ دوره مهارت آموزی تا کنون در دانشگاه بیرجند اجرا شده است  و در حوزه معدن باید نیازسنجی با کارشناسان انجام شود تا دوره های مهارتی تدوین و کار اجرای آن آغاز شود  .

 در خاتمه  حاضرین در این نشست  ضمن آرزوی تحقق هر چه سریع تر راه اندازی دپارتمان معدن خاطر نشان کردند  : آینده نگری و توجه به نگه داشت آنچه امروز در سر آغاز راه آن در دپارتمان معدن هستیم محتاج تعهد دلسوزانه همه ی دست اندرکاران امر در شهرستان نهبندان و استان است .

شایان ذکر است مقرر شده جلسات بررسی طرح پیشنهادی راه اندازی دپارتمان معدن با بازدید از مرکز نهبندان و حضور در برخی معادن ادامه یابد .

شهرستان نهبندان جنوبی ترین نقطه استان خراسان جنوبی ۲۶۰۰ کیلومتر وسعت دارد .

1 1 رای
رای شما به این مطلب
مشترک
Notify of
guest
1 دیدگاه
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
شهریارمقدم
شهریارمقدم
1 سال قبل

بسیار عالی .خسته نباسید

1
0
برامون کامنت بزارید اگر دوست داریدx