حفظ شأن گواهینامه‌های مهارت؛ خط قرمز سازمان آموزش فنی و حرفه ای

دسته بندی :
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حفظ شأن و منزلت گواهینامه‌های مهارت خط قرمز سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ غلامحسین حسینی نیا افزود: جلوگیری از صدور حتی یک مورد گواهینامه خلاف در دستور کار سازمان قرار دارد و اشد مجازات بدون هیچگونه اغماض برای متخلفان در این زمینه اعمال می‌شود.
وی با بیان اینکه شریک شدن در این حوادث که از نبود شایستگی، مهارت و صلاحیت حرفه‌ای نشأت می‌گیرد، گفت: درپی چارچوب صلاحیت‌های حرفه‌ای ملی که در انتظار هیأت وزیران است، به زودی صلاحیت حرفه‌ای همه تکنسین‌ها و کارگران فنی بررسی و احراز و برای واجدان شرایط کارت مهارت صلاحیت حرفه‌ای صادر خواهد شد.
حسینی نیا تصریح کرد: در طرح صلاحیت حرفه ای، مهارت فنی افراد را سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور و صلاحیت فردی افراد را ناجا می‌سنجد و خانواده‌هایی که می‌خواهند از مهارت تکنسین‌ها و کارگران فنی استفاده کنند، می‌توانند به صورت برخط، از صلاحیت فنی و فردی افراد مطمئن شوند و با اطمینان خاطر خدمات دریافت کنند.
رئیس سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور، ارائه آموزش‌های مهارتی کیفی متناسب با نیاز بازار را اولین گام در ارتقای اعتبار آزمون‌های سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای دانست و گفت: بهره‌گیری از آزمونگران خبره شاغل در بخش‌های مختلف، از دیگر مولفه‌های ارتقاء کیفیت در سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای است.
وی گواهینامه‌های مهارت را معتبرترین مدرک مهارتی در سراسر کشور و بین‌المللی دانست و افزود: این گواهینامه‌ها برای همه افراد، پس از کسب آموزش‌های مهارتی آموزش و شرکت در آزمون‌های سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای صادر خواهد شد.
حسینی نیا با تأکید بر صدور گواهینامه مهارت به کسانی که شایستگی و صلاحیت حرفه‌ای دارند، اذعان داشت: یکی از اهداف اصلی نظام آموزش فنی وحرفه‌ای تربیت نیرو‌های توانمندی است که با استفاده از مهارت‌های به‌دست‌آورده، به‌طور موفقیت‌آمیزی در محیط کار با کارآیی بالا به انجام امور بپردازند.
وی افزود: سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای، هماهنگ‌کننده و چرخه تضمین کیفیت فرآیند آموزش است و گواهینامه‌های مهارت از سال ۱۳۹۱ با راه‌اندازی پورتال جامع سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور از حالت مقوایی با مهر برجسته خارج، و بصورت اینترنتی صادر می‌شود.
حسینی‌نیا تصریح کرد: کارآموزان و متقاضیان دریافت گواهینامه‌های مهارت می‌توانند پس از کسب مهارت لازم طبق استاندارد‌های تدوین شده سازمان بین المللی کار و سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای در آزمون‌های هماهنگ و یا ازطریق آزمون‌های تفاهم نامه اصناف، تفاهم‌نامه میراث فرهنگی، اتحادیه صنعت ساختمان و یا آزمون ادواری شرکت کرده و پس از دریافت نمره قبولی در آزمون کتبی و عملی این سازمان، برای دریافت این گواهینامه‌ها اقدام کنند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه گفت: از آنجایی که دانش و مهارت‌های فناوری اطلاعات درحال مبدل شدن به ابزار آموزشی است و اشتیاق کارآموزان برای استفاده از آموزش الکترونیک (e-learning) به دلیل نداشتن محدودیت زمانی و مکانی افزایش یافته که این امکان در برگزاری آزمون الکترونیک نیز وجود دارد.
وی در پایان کسب و ارتقا مهارت را موجب بالا رفتن کارآیی و کارآفرینی نیروی انسانی برای کمک به رشد اقتصادی و اشتغال برای بهبود کیفیت زندگی مردم برشمرد و افزود:رسیدن به این مهم، داشتن برنامه‌ای جامع، سنجیده، کارآمد و به روز را در حوزه سنجش می‌طلبد.

0 0 رای ها
رای شما به این مطلب
مشترک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
0
برامون کامنت بزارید اگر دوست داریدx