حوله بافی مهارتی کهن و کم سرمایه است

دسته بندی :
حوله بافی مهارتی کهن و کم سرمایه بر است که با توجه به ایده های نو قابلیت کارآفرینی و گسترش در سطح گسترده ای را دارد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در نمایشگاه معرفی مشاغل مهارت محور کم سرمایه بر یکی از مشاغل معرفی شده و بومی استان خراسان جنوبی هنر حوله بافی بود .
مربی و موسس آموزشگاه آزاد سبچ در غرفه حوله بافی به خبرنگار ما گفت : حوله بافی از مشاغل زیر مجوعه صنایع دستی بافت محسوب می شود و در کنار مهارت های چادر شب باف ، جاجیم باف و … از مهارتهای خانگی نساجی در استان است .


معصومه صائب در ادامه گفت : هنر حوله بافی با توجه ای که در سالهای اخیر بدان شده است به ثبت ملی رسیده و این مهم باعث شده تولید خانگی پارچه در بین بانوان استان احیا گردد.
وی گفت : حوله بافی مهارت کم سرمایه بری است که با کمتر از ۵ میلیون تومان رونق می یابد و می تواند برای کار جوی مهارت دیده ، بانی در آمدی معادل حداقل قانون کار گردد .
صائب ، توجه به برگزاری نمایشگاه ها و توسعه بازار فروش محصولات کم سرمایه بر را یکی از عوامل موثر در گسترش هنر پارچه بافی ذکر کرد و گفت : استفاده از نخهای پنبه ای و رویکرد جدید بافندگان پارچه در ایجاد تنوع استفاده از پارچه ها می تواند باعث رونق کسب و کار شده و درآمد بانوان شاغل حوله باف را افزایش چشمگیری دهد .
وی ادامه داد :نمایشگاههای ملی و منطقه ای در توسعه و رونق مشاغل کم سرمایه بر نقش اساسی دارد .
گفتنی است حوله بافی در خراسان جنوبی قدمتی بیش از ۳۰۰ سال دارد و استاندارد مهارتی آن نیز در استان خراسان جنوبی تدوین شده است .

0 0 رای ها
رای شما به این مطلب
مشترک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
0
برامون کامنت بزارید اگر دوست داریدx