در نشست خبری مدیر کل استان مطرح شد : دپارتمان‌های فنی و حرفه‌ای در خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود

دسته بندی :

بیرجند – ایرنا – مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی گفت: رویکرد اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در زمینه تخصصی کردن مهارت‌ها است و در این خصوص دپارتمان‌هایی در شهرهای استان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا حسن کامرانی‌فرد روز شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای (۳۱ تیر تا ۶ مرداد) ادامه داد: اکنون دپارتمان ملی گوهرتراشی در فردوس وجود دارد و دپارتمان ملی معدن در نهبندان نیز در حال تجهیز است.

وی با بیان اینکه ایجاد دپارتمان تایر در کارخانه کویر تایر بیرجند در حال انجام است گفت: همچنین پیشنهاد شده دپارتمان ماشین‌های کشاورزی در شهرستان بشرویه مستقر شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی افزود: از ابتدای سال جاری ۲ مرکز مدیریتی و مشاوره شغلی در استان ایجاد شد و ۲ مرکز دیگر در آینده نزدیک راه‌اندازی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۹ میلیارد تومان تجهیزات برای کارگاه‌ها خریداری شده است تصریح کرد: همچنین امسال به بیش از ۱۸۰ محیط کار واقعی در استان مجوز داده شد.

کامرانی‌فرد گفت: ۱۹ مرکز آموزشی استان در قالب ۱۰۰ کارگاه و ۵۵۰ حرفه آموزشی فعال است و وجود ۶ هزار استاندارد آموزشی یکی از مزیت‌های ما در استان است که کد بین‌المللی خود را دریافت کرده‌اند.

وی افزود: همچنین منابع انسانی توانمند، کارگاه‌های آموزشی مجهز و گواهینامه‌های معتبر مهارتی از دیگر مزیت‌های استان است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی ایجاد اشتغال و مهارت‌آفرینی را از اهداف مهم این اداره کل عنوان کرد و گفت: هیچ محدودیتی در زمینه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در استان وجود ندارد.

وی ادامه داد: ۲۸۸ آموزشگاه آزاد در کنار مراکز دولتی با مجموع ۲۲۶ رشته آموزشی فعالیت دارد و مراکز مدیریت مهارت‌آموزی و مدیریت شغلی دانش‌آموزان نیز بررسی شده و فضای آموزشی در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته است تا مهارت‌های آموزشی ارائه شود.

کامرانی‌فرد گفت: آموزش فنی و حرفه‌ای در پادگان‌ها حضور موثری داشته و هر سرباز قبل از خروج از پادگان می‌تواند یک گواهینامه معتبر فنی و حرفه‌ای داشته باشد.

وی افزود: یکی از روش‌های آموزش، مراکز محیط کار واقعی است و هر واحد صنعتی و صنوف در شهر که تمایل دارد به عنوان آموزش‌دهنده در کنار فنی و حرفه‌ای باشند باید مجوز اخذ کند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی گفت: مزیت برای واحد صنفی این است که حدود ۱۸ ماه بدون قوانین کار فرد برای واحد صنفی کار کند و دستمزد برای مهارت‌آموز توافقی است.

وی با اشاره به طرح‌های مهارت‌افزایی ترکیبی دانشجویان و دانش آموختگان اضافه کرد: در طرح مهارت‌افزایی ترکیبی دانشجویان نیز دنبال ارتقای ظرفیت اشتغال‌پذیری دانشجویان هستیم تا اشتغال دانشجویان را با ۵۴۰ ساعت آموزشی تامین کنیم.

کامرانی‌فرد با بیان اینکه طرح مهارت‌افزایی دانش‌آموختگان در حوزه دانش‌بنیان انجام می‌شود گفت: یک نفر به نمایندگی از استان در رشته مکاترونیک مسابقات بین‌المللی مهارت‌افزایی که در کشور کره جنوبی برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.

وی با اشاره به اشتغال‌آفرینی برای ۶۵ درصد مهارت‌آموزان فنی و حرفه‌ای استان افزود: در حوزه مهارت‌آموزی آماده به‌کارگیری کسانی هستیم که گواهینامه مهارت دارند.

0 0 رای ها
رای شما به این مطلب
مشترک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
0
برامون کامنت بزارید اگر دوست داریدx