مهارت آموزی مهمترین عامل رونق اقتصادی

دسته بندی :
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در شورای مهارت استان با تاکید بر ضرورت گسترش فرهنگ مهارت آموزی گفت: مهارت آموزی یکی از مهمترین مباحث رونق اقتصادی است که باید از تمامی ظرفیت هایی که در بخش رونق اقتصادی موثر هستند بهره گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، محمدعلی عرب در شورای مهارت استان که همزمان با روز ملی مهارت و آموزشهای فنی و حرفه ای برگزار شد اظهار داشت: مجموعه آموزش فنی و حرفه ای استان با ۴ محور برنامه های خود را در سال جاری در دستور کار دارد.

وی ترویج و تقویت فرهنگ مهارت آموزی و مهارت افزایی را یکی از محورهای اصلی سازمان عنوان کرد و افزود: همچنین آموزش بر مبنای نیاز سنجی و تقاضا محوری که به عنوان یکی از مهمترین سیاست های سازمان است را در دستور کار داریم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی بیان کرد: از آنجایی که اعتبارات ما محدود است و به لحاظ نیروی انسانی و تجهیزات محدودیت وجود دارد تلاش می شود از ظرفیت شرکای اجتماعی بهره ببریم.

عرب اظهار داشت: در این راستا می توانیم در حوزه روستایی و عشایری از ظرفیت سازمان بسیج سازندگی استان استفاده کنیم و تا کنون در این خصوص اقدامات مثبت فراوانی انجام شده است .

وی با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان در ۱۸ بخش مشغول فعالیت است افزود: تلاش شده است در دانشگاه ها نیز فعالیت خوبی داشته باشیم و در این راستا در ۴ دانشگاه استان مراکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی را راه اندازی کردیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه به زودی در دانشگاه آزاد فردوس نیز مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی راه اندازی می شود گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای به دنبال راه اندازی یک جریان مهارت ساز در سطح جامعه است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی گفت: ظرفیت های خوبی در مراکز آموزش فنی و حرفه ای وجود دارد اما آنگونه که باید مورد استقبال قرار نگرفته است.

عرب با بیان اینکه تلاش می شود خدمات با کیفیت داشته باشیم تا در عمل تاثیر گذار باشد بیان کرد: با هم افزایی دستگاه های اجرایی می توان از جزیره ای عمل کردن پرهیز کرد.

عرب با تاکید بر اینکه زیربنای اشتغال مهارت آموزی است و بدون مهارت اشتغال ایجاد نمی شود اظهار داشت: باید همه دست در دست یکدیگر بدهیم و کاری کنیم که نگاه و دید جامعه نسبت به مهارت آموزی تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه باید خانواده ها بدانند که کودکان باید از همان ابتدا به سمت مهارت آموزی هدایت شوند افزود: باید برای گسترش فرهنگ مهارت آموزی در جامعه تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه زمینه فعالیت و ارائه خدمت در حوزه فرهنگی زیاد است و جای کار وجود دارد افزود: یکی از سیاست های ما استفاده از ظرفیت های منطقه است که می توان به این ظرفیت ها روی آورد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه آموزشگاه های آزاد جزو خانواده فنی و حرفه ای هستند بیان کرد: مجموعه فنی و حرفه ای اخیرا در حوزه فرهنگ و هنر نیز حرفی برای گفتن دارد وما در هفته گذشته اولین آموزشگاه حوزه فرهنگ و هنر را نیز افتتاح کردیم .

عرب با تاکید بر اینکه باید پتانسیل های قوی که در کشور وجود دارد معرفی شود تصریح کرد: سازمان فنی و حرفه ای در دو بخش آزاد و دولتی فعالیت می کند و این دو بخش، دو بال پرواز سازمان را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه بدون حضور بخش خصوصی ما نمی توانیم موفق باشیم خاطرنشان کرد: سازمان های دولتی با محدودیت های زیادی مواجه هستند و به تنهایی نمی توانند منشأ اثر باشند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی یادآور شد: نگاه ما به بخش خصوصی به عنوان عضوی از خانواده است و تلاش می شود در کنار هم و با کمک یکدیگر و با استفاده از مقرراتی که وجود دارد خدمات شایسته ای انجام شود.

وی با اشاره به اینکه باید از تمامی ظرفیت هایی که در بخش رونق اقتصادی موثر هستند بهره گرفت خاطرنشان کرد: چراکه ما پتانسیل خوبی در بخش هنر در استان داریم.

حمید ملانوری ،استاندار خراسان جنوبی در شورای مهارت استان اظهار داشت: همه ما به ارتقاء سطح دانش و مهارت آحاد مردم معتقدیم و برای اداره امور توسعه ای کشور به نیروهای آگاه، باسواد، متخصص،کارورزیده ، آماده به کار و با انگیزه نیاز داریم.
وی ادامه داد:هر چه نیروهای ما از آگاهی بیشتری نسبت به حوزه کاری خود برخوردار باشند، در مسئولیتی که می پذیرند، کارها با بهره وری بیشتری همراه می باشند.

استاندار خاطر نشان کرد: باید پژوهشی مبنی بر میزان موفقیت آموزش های صورت گرفته در سال های اخیر در آمار اشتغال، ارتقاء سطح مهارت، رونق فضای کسب و کار ، رونق تولید و فعال شدن منابع استان تهیه شده، در جلسات بعدی شورای مهارت فنی و حرفه ای استان ارائه گردد .
ملانوری به امکانات خوب نرم افزاری و سخت افزاری فنی و حرفه ای استان اشاره کرد و گفت: آموزش ها باید در راستای فعال کردن منابع و ظرفیت های استان در جهت دست یافتن به توسعه پایدار و متوازن صورت پذیرفته و تبدیل به مهارت آموزی گردد.
وی یاد آور شد :ستاد توسعه خاوران برای این شکل گرفته که مهارت، آموزش ، امکانات و نیروی انسانی، تجهیزات و نیروی فنی و آموزش دیده را با منابع استان همراه نماید.
استاندار افزود: باید در مرحله اول مهارت، ریسک پذیری و جرأت ورود به عرصه کار و تلاش را ایجاد کنیم، زیرا خیلی ها تخصص و سرمایه دارند و زمینه فعالیت شان هم مهیاست اما جرأت ،جسارت و ریسک ورود به کار را ندارند.

ملانوری در پایان گفت: استان خراسان جنوبی از همه منابع لازم برای توسعه و ثروتمندی برخوردار است و اگر محرومیت دارد، به دلیل عدم توجه به این ظرفیت های کم نظیر است .

0 0 رای ها
رای شما به این مطلب
مشترک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
0
برامون کامنت بزارید اگر دوست داریدx