تغییر زبان

وقتهای خروج از دسترس

خبرخوان

ورود کاربران

فرابرچسب ها

نقشه سایت

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

اطلاعیه ها

برگزاری کارگاه غدیرشناسی در هفته ملی مهارت

به گزارش روابط عمومی مرکز ، در روز یک شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ کارگاه غدیرشناسی درنمازخانه مرکز با حضور دکتر حاجتی استاد دانشگاه و اختر دبیر بنیاد بین المللی غدیر شهرستان و حجه الاسلام  آزاد رئیس اداره تبلیغات  و یعقوبی ریاست مرکز و کارکنان و مربیان  برگزار گردید .

در این کارگاه حاجتی ضمن اشاره به خطبه غدیر عنوان کرد : یکی از مهم‌ترین متون حدیثی که از پیامبر(ص) و معصومین(ع)، امروز به عنوان یک ذخیره ارزشمند معرفتی در اختیار ما قرار دارد، خطبه‌ای است که پیامبر اکرم(ص) در روز هجدهم ذی‌الحجه سال هجدهم هجری در محلی به نام غدیر خم ایراد کردند و تمام رسالت بیست‌و‌سه ساله خود را در آن خلاصه کردند و بعدا این خطبه به خطبه غدیریه معروف شد

ارزش خطبه غدیر در حقیقت به ارزش پیامی که در این خطبه به فرمان خدا از سوی پیامبر(ص) به مسلمانان ارائه شده نهفته است. شاید در هیچ کجای قرآن ادبیاتی که خداوند در دستور ابلاغ ولایت امام علی(ع) به رسول خدا(ص) به کار برده‌اند را نشود دید. وقتی خداوند با این فرمان تهدیدآمیز با رسول خود سخن می‌گوید که «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ»، ادبیات تهدیدگونه‌ای است که آنچه از سوی خدا مامور به ابلاغ هستی، باید ابلاغ کنی که در غیر این‌صورت گویی که هیچ کاری انجام نداده‌ای و تمام رسالت تو به باد می‌رود. به روشنی این آیات حکایت از آن دارد که موضوع و پیام غدیر، در تاریخ اسلام فوق‌العاده حساس و سرنوشت‌سازی است.

 اینکه اگر این پیام منتقل نشود تمام زحمات رسول خدا(ص) به هدر خواهد رفت معلوم است که تمام اسلام یک طرف است و آنچه که اسلام را کامل می‌کند و اسلام را معنادار می‌کند ولایت علی(ع) و ائمه(ع) است. لذا خطبه غدیر را می‌شود مهم‌ترین پیام اسلام و پیام رسول خاتم(ص) دانست. از باب توضیح باید بگویم که همه ادیان قبل از اسلام در گذر زمان دچار تحریف و انحراف می‌شدند، اما هر بار که پیروان دین و آیینی دچار تحریف می‌شدند، خداوند پیامبر جدیدی می‌آورد تا مسیر انحرافی آنها را تصحیح کند و مردم را به سوی بندگی خدا بازگرداند. اما تقدیر این بود که دین اسلام خاتم ادیان باشد.

حاجتی ،  آشنایی فرزندان با خطبه غدیر و نهج البلاغه را از اهم موضوعات تربیتی عنوان کردند و گفتند : طبق فرمایش امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری غدیر یک روز نیست و همیشه باید زنده بماند، چراکه از جمله مسائلی است که فکر کردن درباره آن کمک می کند راه را گم نکنیم.   

ایشان گفتند : دشمن توطئه های زیادی برای به انحطاط کشاندن اعتقادات و تفکرات ناب اسلامی کشیده است که یکی از این برنامه ها شبهه افکنی در موضوعات دینی و اعتقادی است.
وی افزود: در کارگاه غدیرشناسی قرار است آموزه های مکتب ولایت بر اساس منابع معتبر شیعه و سنی به اثبات برسد و با ایجاد توانمندی فکری، افراد بتوانند در زندگی خصوصی و اجتماعی به موفقیت برسند.

در ادامه اختر، دبیر بنیاد بین المللی غدیر شهرستان ، به ارایه گزارشی از فعالیت های بنیاد بین المللی غدیر درشهرستان پرداخت.

در پایان از همکاران سادات و فعالان فرهنگی مرکز تقدیر به عمل آمد .