استان خراسان جنوبی دارای 11 شهرستان، 28 شهر، 25 بخش، 61 دهستان و 3555 آبادی به عنوان سومین استان پهناور کشور با مساحت 151193 کیلومتر مربع به مرکزیت بیرجند در شرق کشور واقع شده است. این استان از شمال به استان خراسان رضوی و از شرق به طول 331 کیلومتر دارای مرز مشترک با کشور افغانستان بوده و از غرب به استان های یزد، اصفهان و سمنان و از جنوب به استان های کرمان و سیستان و بلوچستان محدود می گردد . بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت آن برابر با ۷۳۲۱۹۲ نفرمی‌باشد و از این نظر ۲۸اُمین استان کشور است. این استان مهد پرورش بزرگان و مشاهر زیادی بوده که پدر علوم ارتباطات، تعلیم و تربیت، جغرافیا، تاریخ معاصر، سم شناسی، ارتودنسی، پرستاری، کتابداری، زبان شناسی و گویش شناسی از آن جمله اند.

وجود محصولات کشاورزی منحصر به فرد از قبیل زعفران، زرشک و عناب، رتبه اول ذخایر معدنی کشور با وجود 358 ميليون تن ذخاير شناخته شده، برخورداری از جاذبه های طبیعی و تاریخی، همجواری با کشور افغانستان، قرارگرفتن اين استان در كريدور شمال – جنوب و شرق – غرب كشور و وجود دانشگاهها و مراكز آموزشي متعدد با قدمت آموزشي طولاني از مزیت های این استان می باشد.

متعاقب تقسیم استان در سال 1383 با مصوبه هیأت دولت و مجلس شورای اسلامی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان فعالیت خود را با سه مرکز آموزشی و 10 آموزشگاه آزاد آغاز نمود.

اکنون اداره کل آموزش فنی و حرفه ای متولی آموزشهای مهارتی بین سطوح تحصیلی در سطح استان می باشد و فعالیتهای خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر ، نیمه ماهر و ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی با داشتن 18 مرکز آموزش در قالب 120 کارگاه ثابت و 430 حرفه آموزشی در بخش دولتی . 160 آموزشگاه آزاد با 184 حرفه آموزشی در بخش غیر دولتی که سالانه بطور متوسط 3.5 میلیون نفر ساعت آموزش به انجام میرساند .

رکن اصلی فعالیتهای این اداره ، آموزش و مهارت آموزی است که ماموریت و هویت اصلی آن را شکل می دهد و در قالب دوره های 10 تا 1090 ساعته با آموزش در مراکز ثابت و شعب شهری ، آموزش در مناطق روستایی و عشایری ، صنایع و صنوف ، جوار دانشگاهی ، پادگان ، زندان و آموزشگاههای آزاد نسبت به تامین نیروی انسانی ماهر مورد نیاز حوزه های مختلف صنعت ، کشاورزی ، خدمات و فرهنگ و هنر در استان اقدام می نماید. لازم به ذکر است تمامی خدمات آموزشی ارائه شده در بخش دولتی رایگان می باشد . جامعه هدف این اداره کل کارجویان ، روستاییان ، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی ، سربازان پادگانها ، زندانیان، شاغلین صنایع و صنوف و تمامی کسانی که بدنبال مهارت هستند می باشد .