با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، فرماندار فردوس و جمعی از مدیران استان دپارتمان تخصصی گوهر شناسی و گوهر تراشی شرق کشور در شهرستان فردوس به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی همزمان با چهارمین روز از دهه فجر و با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، دپارتمان تخصصی آموزش گوهرشناسی و گوهرتراشی شرق کشور در مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان فردوس به بهره‌برداری رسید.

حسین خوش‌آیند مدیرکل آموزش و فنی و حرفه‌ایاستان با اشاره به اهمیت و کارکرد های آموزشهای مهارتی اظهار کرد: اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی در دو بخش دولتی و خصوصی به حرفه آموزان خدمات ارائه می‌دهد. وی افزود: آموزش فنی و حرفه ای در خراسان جنوبی در بخش دولتی با دار بودن 19 مرکز آموزش ثابت و 102 کارگاه آموزشی در 510 حرفه آموزشی در خوشه های خدمات، صنعت، فرهنگ و هنر و کشاورزی؛ به صورت رایگان آموزش ارائه می‌دهند.

خوش آیند در خصوص ایجاد دپارتمان تراش سنگ های تزیینی در این منطقه گفت: «یکی از صنایع دستی تزیینی و کاربردی ایران تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی می باشد. او افزود: «این سنگها که در ایران و علی الخصوص در خراسان جنوبی به وفور یافت می شود پس از تراش و نشاندن آن در رکابی از طلا یا نقره دارای ارزش افزوده زیادی خواهند بود.

خوش آیند افزود: «وجود منابع غنی سنگ های خام قیمتی و نیمه قیمتی در استان خراسان جنوبی موجب استقبال قابل توجه مردم این منطقه از این رشته شده است. وی با بیان اینكه فروش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به ثروتی برای استان تبدیل می شود گفت: در شرایطی كه به شدت با مشكل اشتغال مواجه ایم با این مهم حداقل چند صد شغل جدید در استان ایجاد خواهد شد. خوش آیند اظهار داشت: شرایط اقتصادی به گونه ای جلو می رود كه توجه به معادن می توان گره گشای بسیاری از مشكلات استان باشد، لذا با توجه به اهمیت آموزش در تربیت نیروی انسانی بر اساس نیاز سنجی و شرایط منطقه با همکاری ایمیدرو تصمیم به ایجاد دپارتمان آموزش گوهر تراشی و گوهر شناسی در مرکز آموزش فنی و حرفه ای فردوس گرفته شد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت این پروژه در زمینی به مساحت 742 متر مربع ایجاد شده که 6324 میلیون ریال برای ساخت و 4000 میلیون ریال برای تجهیز آن هزینه شده که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در بحث تجهیز این مجموعه مشارکت نموده است. خوش آیند افزود: در این مجموعه قابلیت آموزش 20 حرفه شغلی در زمینه های گوهر شناسی و گوهر تراشی وجود دارد و در هر سال 250 نفر می توانند از آموزشهای این مجموعه برخوردار شوند.       

استاندار خراسان جنوبی ضمن تقدیر از اقدام صورت گرفته با اشاره به اهمیت آموزش های فنی و حرفه ای در تربیت نیروی انسانی، وجود سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی متنوع را یکی از پتانسیل ها و ظرفیت های مهم استان عنوان و بر جلوگیری از خام فروشی این محصول مهم تاکید نمود. معتمدیان در پایان بر اجرای کامل فرآیند از تراش تا تولید رکاب و تهیه محصول تاکید نمود. .