دکتر شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به همراه معاون آموزش و پژوهش ایمیدرو و جمعی از مسولین استانی از کارگاه تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی شهرستان فردوس بازدید کردند.  

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان در این بازدید گفت: تنوع سنگ‌های قیمتی در خراسان‌جنوبی آنقدر زیاد است که آن را تبدیل به سرزمین سنگ‌های قیمتی کرده است. بر اساس آمارها تاکنون بیش از ۵۰ نوع سنگ قیمتی و نیمه قیمتی در استان شناسایی شده که میزان ذخیره این سنگ‌ها حدود ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن برآورد شده است.
خوش آیند افزود : خوسف، زیرکوه، سربیشه، قاین، فردوس از شهرستان‌های با ظرفیت بالا است که انواع سنگ‌های تزیینی و انواع عقیق ‌در آن به وفور پیدا می‌شود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به نقش این نعمت خدادادی درشکوفایی اقتصاد منطقه گفت:  سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی یکی از ظرفیت‌های غنی و کمتر دیده شده‌ای است که اگر به آن بها داده شود می‌تواند چرخ اقتصاد را به رونق درآورد و به جرات می توان گفت  بهترین سنگ‌های تزیینی و انواع عقیق‌های قرمز، سلیمانی و شجر در منطقه وجود دارد. وی افزود: هر چند در استان تا حدودی جلوی خام فروشی گرفته شده اما همچنان این خام فروشی وجود دارد که نیاز به توسعه آموزش و  فرهنگ‌سازی است تا خام‌فروشی به حداقل برسد.
خوش آیند افزود: «وجود منابع غنی سنگ های خام قیمتی و نیمه قیمتی در استان خراسان جنوبی موجب استقبال قابل توجه مردم این منطقه از اینرشته شده است.وی با بیان اینكه فروش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به ثروتی برای استان تبدیل می شود گفت: در شرایطی كه به شدت با مشكل اشتغال مواجه ایم با این مهم حداقل چند صد شغل جدید در استان ایجاد خواهد شدخوش آیند اظهار داشت: شرایط اقتصادی به گونه ای جلو می رود كه توجه به معادن می توان گره گشای بسیاری از مشكلات استان باشد، لذا با توجه به اهمیت آموزش در تربیت نیروی انسانی بر اساس نیاز سنجی و شرایط منطقه با همکاری ایمیدرو تصمیم به ایجاد دپارتمان آموزش گوهر تراشی و گوهر شناسی در مرکز آموزش فنی و حرفه ای فردوس گرفته شد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت این پروژه در زمینی به مساحت 742 متر مربع ایجاد شده که 6324 میلیون ریال برای ساخت و 4000 میلیون ریال برای تجهیز آن هزینه شده کهسازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در بحث تجهیز این مجموعه مشارکت نموده استو در دهه فجر سالجاری با حضور استاندار خراسان جنوبی این پروژه به بهره برداری رسید. خوش آیند افزود: در این مجموعه قابلیت آموزش 20 حرفه شغلی در زمینه های گوهر شناسی و گوهر تراشی وجود دارد و در هر سال 250 نفر می توانند از آموزشهای این مجموعه برخوردار شوند. وی در پایان از مسولین حاضر خواست با تخصیص اعتبارات مورد نیاز در زمینه تکمیل تجهیزات این مجموعه، بحث بازاریابی و توسعه همراه این مجموعه باشند.