در نشست مشترک اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی و  اداره کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای از برگزاری 219 هزار و 700  نفر ساعت آموزش مهارتی ویژه زندانیان خبر داد. 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی نشست مشترک مسولان ستادی و روسای مراکز آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با مسولان ستادی و روسای زندانها و اقدامات تامینی به منظور بررسی عملکرد این بخش برگزار گردید. در ابتدای این جلسه مدیر کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان با اشاره به دلایل و ریشه های آسیب های اجتماعی مهمترین دلایل آن را عدم اشتغال عنوان کرد.هاشمی با اشاره به نقش آموزش های فنی و حرفه ای در ایجاد اشتغال و کاهش آسیب های اجتماعی از فعالیت های اداره کل آموزش فنی و حرفه ای در زندان های استان تقدیر نمود.

در ادامه مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اهمیت آموزش فنی و حرفه ای گفت: یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه انسانی، آموزش و  توانمندسازی است به شکلی که از این طریق می‌توان مشارکت توام با بهره‌وری نیروی انسانی را در فرایند توسعه کشور شاهد بود. نیروی انسانی توانمند در مسیر توسعه همه جانبه کشورها، بر شاخص‌هایی همچون رشد اقتصادی، اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، کاهش فقر و توزیع عادلانه درآمد تاثیرگذار است.

خوش آیند در ادامه  با اشاره به به نقش مهارت در جلوگیری از گرایش به اعتیاد، بزهکاری و خلاف گفت: سازمان های اجتماعی بدنبال آنند که با سواد آموزی، جلب زندانیان در تحصیلات رسمی و حتی آکادمیک و بخصوص مهارت آموزی و ایجاد شرایط اشتغال در فرد، ضمن تقویت شخصیت و منزلت اجتماعی آن، از روی آوری مجدد به تخلف جلوگیری کنند. وی ادامه داد مطالعات نشان داده‌اند که در اثر آموزش زندانیان، کاهش معنی‌داری در تکرار جرم توسط آنها اتفاق افتاده است.  خوش آیند افزود به منظور توسعه کارآفرینی ، حمایت از افراد واجد شرایط بیکار ، اشتغال اقشار آسیب پذیر و پیشگیری از وقوع جرم توسط زندانیان آزاد شده یا خانواده زندانیان و با توجه به اینکه این قشر از افراد، یکی از گروههای هدف بهره بردار از آموزشهای فنی وحرفه ای می باشند سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور سالهاست از طریق عقد تفاهم نامه با سازمان امور زندانها و ستاد مبارزه با موادمخدر نسبت به آموزش زندانیان و معتادین درمان یافته و خود معرف اقدام می نماید. در خراسان جنوبی نیز در راستای سیاست سازمان متبوع نسبت به آموزش زندانیان و آسیب دیدگان اجتماعی برنامه ریزی لازم صورت می پذیرد که در این راستا در سال 95 به میزان 219700 نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای در زندانهای استان اجرایی گردیده است .

خوش آیند در پایان اظهار امیدواری کرد در سال 96  نیز همانند سال گذشته با همکاری اداره کل زندانها و مسولین زندانها در شهرستانهای استان آموزش های مورد نیاز این قشر ارائه گردد.   در انتهای این جلسه از روسای مراکز آموزش فنی و حرفه ای، روسای زندانها و مربیانی که در این بخش همکاری مناسبی داشته اند، تقدیر و تشکر بعمل آمد.