مدیرکل آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای خراسان‌جنوبی از تعهد 560 نفری برای خراسان‌جنوبی در سال جاری در قالب طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی خبرداد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، حسین خوش‌آیند، امروز(8 خرداد) در دومین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی 560 نفر برای امسال تعهد ایجاد شده که در قالب طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی، آموزش ببینند.

وی با بیان اینکه در آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای شیوه‌های آموزشی متفاوت وجود دارد، افزود: مراکز سیار، مراکز ثابت، جوار زندان‌ها و جوار دانشگاه‌ها از شیوه‌های آموزشی در ارائه آموزشهای مهارتی ‌است.

مدیرکل آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای خراسان‌جنوبی با بیان اینکه شیوه آموزش در محیط واقعی کار، مصوبه شورای عالی اشتغال بود، ادامه داد: در شیوه‌های آموزشی که وجود دارد افراد در کارگاه‌ها آموزش می‌بینند اما در این شیوه کار، کارآموز در کنار استاد در یک فضای واقعی آموزش می‌بیند.

خوش‌آیند با بیان اینکه پایداری و ثبات اشتغال در این شیوه بیشتر از آموزش است، تصریح کرد: آشنایی با محیط کسب و کار، افزایش اعتماد به‌نفس و خودباوری در کارآموزان، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی خصوصاً در حوزه صنایع‌دستی و کمک به بنگاه‌های فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمند، از اهداف طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار است.

وی ادامه داد: کاهش هزینه‌های جذب و به‌کارگیری نیروهای فاقد مهارت و استفاده از ظرفیت و توان آموزش عملی بنگاه‌های اقتصادی از دیگر اهداف این طرح است.

مدیرکل آموزش فنی ‌و ‌حرفه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: در این شیوه، استادکار(مربی) حین اجرای آموزش اجازه کاهش تعداد یا اخراج کارگران مشمول بیمه تأمین اجتماعی نسبت به زمان شروع اجرای طرح را ندارد.  خوش‌آیند اظهار کرد: در این شیوه، مربی باید حداقل دارای 5 سال سابقه کار باشد و در صورت داشتن گواهینامه مهارت باید دارای سه سال سابقه کار باشد.  وی با بیان اینکه سن مهارت‌آموز در این طرح، حداقل 15 سال است، یادآور شد: برای اجرای این طرح، نیازمند همکاری دستگاه‌ها هستیم.