نشست مشترک مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی و مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان خراسان جنوبی در راستای اجرایی نمودن تفاهم نامه مشترک فی مابین برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در نشست مشترک حسین خوش آیند مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با رضا سلم‌آبادیمدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان خراسان جنوبی، سلم آبادی گفت : یکی از کارهای خوبی که در سال گذشته با همکاری اداره کل آموزش و فنی و حرفه ای استان انجام شد توانمند سازی و اشتغال مددجویان تحت پوشش کمیته امداد بود .

سلم آبادی در ادامه عنوان کرد : تعداد زیادی از افرادی که آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای را طی کردند منجر به اشتغال و خودکفایی خانواده ها شده است .
 وی گفت : مدد جویان کمیته امداد امام خمینی (ره ) با فراگیری اموزش های مهارتی زمینه اشتغال خود را فراهم نموده و از این طریق می توان، تعداد بسیاری را وارد بازار کار کرد. سلم آبادی در این نشست خواستار توسعه اموزش های فنی و حرفه ای در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته استان شد. در ادامه مدیر کل اموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه آموزش های فنی و حرفه ای گفت : این اداره کل آمادگی دارد در راستای ارتقا وتوسعه توانمندی های مهارتی خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) با هدف بهره مندی هرچه بیشتر آنان ازفرصت های آموزشی وامکان دسترسی به فرصت های شغلی مناسب فراهم نمایید.  خوش آیند افزود: در برنامه های آتی خود ، بر روی بحث توانمند سازی افراد تحت پوشش کمیته امداد و نهاد های حمایتی تمرکز بیشتری خواهیم داشت. خوش آیند خاطرنشان کرد:علاوه بر تفاهم نامه های کشوری ، زمینه انعقاد تفاهم نامه ویژه  با کمیته امداد امام خمینی(ره) استان برای توسعه آموزش فنی وحرفه ای وبهره مندی بیشتر مددجویان در خراسان جنوبی  با توجه به شرایط ویژه این استان فراهم است.

در ادامه جلسه، ارتباط از طریق سامانه ویدیو کنفرانس با مدیران سازمان آموزش فنی و حرفه ای و کمیته امداد امام خمینی (ره) برقرار گردید در این گفتگو در ابتدا معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بيان داشت: هدف اصلي برگزاري اين ويدئو كنفرانس اجرايي نمودن سريع و چابك تفاهم نامه فيمابين مي باشد.

وي اظهار داشت: با توجه به تأكيدات مقام معظم رهبري (مدظله العالي )، رياست جمهوري، وزير تعاون و رئيس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور مبني بر ايجاد اشتغال از دالان آموزش هاي فني و حرفه اي بر الگوي آموزش هاي سفارش محور توجه ويژه داريم.

وي با اشاره به اهميت بيان مسأله براي تغييرات همه جانبه در فرآيند مهارت آموزي و در راستاي اهداف عاليه سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور تأكيد كرد.

سيد علي موسوي با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همكاري سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور و كميته امداد امام خميني(ره) از سال 1391 تا كنون بيان داشت: به منظور ارتقاء بهره وري و نظم و انسجام هدف مند، بايد مددجويان بر اساس گروه هدف براي آموزش مشخص شوند.

معاون آموزش سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور،تأكيد كرد: لازم است در اجراي تفاهم نامه مذكور با همكاري بخش خصوصي از آموزشگاه هاي فني و حرفه اي آزاد كه از سطح كيفي و كمي مناسبي برخوردار هستند استفاده شود.

در ادامه، موسوي، بر آموزش رشته هاي منتج به اشتغال و منطبق با نياز بازار كار براي مددجويان تأكيد كرد. وي به دو الگوي كارورزي براي فارغ التحصيلان دانشگاهي و آموزش در محيط واقعي كار به عنوان دو الگوي مهارت آموزي در كنار ظرفيت هاي بخش دولتي و خصوصي اين سازمان اشاره نمود.

سيد علي موسوي افزود: مسائل مطرح شده در صورتي كه قابل حل در اين نشست نباشند براي بررسي در شوراي گسترش و يا شوراي معاونين سازمان و در صورت نياز در شوراهاي حوزه وزارت تعاون،كار و رفاه اجتماعي مطرح مي شوند.

وي در خاتمه  نسبت به درج شفاف عملكرد ادارات كل آموزش فني و حرفه اي استانها در راستاي اجراي تفاهم نامه اين سازمان و كميته امداد امام خميني(ره) براي دسترسي مديران كميته امداد تأكيد كرد.

 سپس حق گويان، مديركل حرفه آموزي و كاريابي كميته امداد امام خميني (ره) در نشست ويديو كنفرانس، با اشاره به همكاري خوب سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور در ايجاد بسترهاي لازم براي آموزش مددجويان كميته امداد بيان داشت: بهره مندي از امكانات اين سازمان در جهت پيشبرد اهداف كلان اقتصادي كشور مؤثر مي باشد.  

وي با بيان اين كه از سال 1391 تا كنون، دو مجموعه در قالب تفاهم نامه همكاري آموزشي تعامل خوبي داشته اند، اظهار داشت: در سال جاري تمركز بر آموزش هاي سفارش محور و منجر به فن و اشتغال مي باشد. حق گويان بيان داشت: وجود فارغ  التحصيلان بي كار نشان دهنده اهميت آموزش هاي فني و حرفه اي در كنار مدرك دانشگاهي مي باشد.

وي بيان داشت: در همكاري با سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور از ظرفيت هاي ويژه كارگاهي و شبانه روزي در سطح استان و شهرستان بهره مند شده ايم و دستاوردهاي خوبي در جهت ايجاد اشتغال هاي جديد به دست آمده است.

مديركل حرفه آموزي و كاريابي كميته امداد امام خميني (ره)، افزود: در سال جاري كه توسط مقام معظم رهبري با عنوان اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال نام گذاري شده است، با تأمين نيروهاي مورد نياز بنگاه هاي اقتصادي بتوانيم با مهارت آموزي توليد را در حداقل زمان محقق سازيم.