طی مراسمی پیش از ظهر امروز نمایشگاه توانمندی های آموزشگاه های آزاد خراسان جنوبی با حضور مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان و مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری و تنی چند از مسئولان استانی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح نمایشگاه توانمندی های آموزشگاه های آزاد در بیرجند اظهار داشت: فارغ التحصیلان دانشگاهی در خصوص کسب مهارت های شغلی می توانند در مجموعه آموزش فنی و حرفه ای توانمندی های لازم را به دست آورند.

نفیسه نخعی افزود: همچنین این افراد می توانند در دوره های آموزش فنی و حرفه ای دانش و مهارت را در  کنار یکدیگر داشته باشند تا موفق باشند. مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: این نمایشگاه ها می تواند در ایجاد اشتغال پایدار، تولید ملی و پیدا کردن بازار مناسب تأثیر بسزایی داشته باشد. نخعی تصریح کرد: در این راستا باید همه تلاش کنند تا زمینه ای را برای اشتغال پایدار در استان فراهم کنند. وی با ابراز خرسندی از برگزاری این نمایشگاه ها و مهارت های فنی و حرفه ای خاطرنشان کرد: برگزاری این نمایشگاه ها نقش مهمی در ایجاد اشتغال پایدار جوانان دارد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی یادآور شد: در این راستا جوانان با بازدید از این نمایشگاه ها بیشتر به سمت و سوی رشته های فنی و حرفه ای می روند. نخعی اظهار داشت: همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی فنی و حرفه ای برای همه افراد جامعه از جمله جوانان بسیار موثر بوده و باعث اشتغال پایدار می شود.

حسین خوش آیند مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان در این مراسم، به تشریح جایگاه فنی و حرفه ای در کشور با توجه به نامگذاری سال جاري با عنوان اقتصاد مقاومتي، تولید و اشتغال پرداخت وی با اشاره به اهمیت آموزش های فنی و حرفه ای؛ فراگیری این آموزش ها را به عنوان ابزاری برای مقابله با بیکاری در کاهش زمان بیکاری افراد جویای کار امری مهم توصیف کرد. خوش آیند افزود خصیصه این آموزشها ، نوعی پرورش "کارآفرین" است ، به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و تخصص دانش فنی، قادر خواهند بود که فرصتهای شغلی مناسبی را به دست آورند و یا در نهایت فرصت شغلی ایجاد نمایند.  لذا در شرائط فعلی به جویندگان کار توصیه می شود با فراگیری آموزش های فنی و حرفه ای متناسب با علائق، توانایی های خود و نیاز بازار کار زمینه خود اشتغالی یا کسب فرصت های شغلی موجود را  برای خود فراهم آورند.

 خوش آیند با اشاره به حضور بخش غیر دولتی جهت ارائه آموزش های فنی و حرفه ای گفت: با توجه به محدودیت های بخش دولتی، همچنین حمایت از بخش خصوصی برای اجرای آموزش های فنی و حرفه ای بخش خصوصی نیز در قالب آموزشگاههای آزاد، مهارتهای مورد نیاز شهروندان را ارائه می نماید که با وجود 161 آموزشگاه آزاد فعال در استان بخشی از وظیفه مهارت آموزی بر دوش بخش خصوصی و توسط این بخش ارائه می گردد. وی افزود آموزشگاههای آزاد استان در بخشهای خدمات، صنعت، فرهنگ و هنر و کشاورزی در رشته های مختلف نظیر امورمالی و بازرگانی، فناوری اطلاعات، مراقبت و زیبایی، طراحی و دوخت، عمران، صنایع دستی و ... آموزشهای مهارتی را  به متقاضیان ارائه می نمایند.

  وی مهارت آموزی و ارتقای سطح مهارت جوانان را زمینه ساز فرصت های شغلی جدید عنوان کرد و گفت: در همین مسیر سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با هدف حمایت از بخش خصوصی و ارتقای سطح مهارت در جامعه برای آموزشگاه های آزاد مجوز صادر می کند.