طی مراسمی در دومین روز از هفته ملی مهارت و ترویج آموزشهای فنی و حرفه ای که به عنوان آموزش فنی و حرفه ای،جوانان،مهارت، تدبیر و امید  نامگذاری گردیده است ، نمایشگاه « دستاوردهای مهارت آموختگان زن»  با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری خراسان جنوبی در بیرجند افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، خوش آیند مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان  با اشاره به اهمیت  فرهنگ سازی در زمینه آموزش های مهارتی نمایشگاههای گذر مهارت را راهکاری مناسب در این راستا عنوان نمود. حسین خوش آیند افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنایی مردم و به خصوص جوانان با حرفه های آموزش فنی و حرفه ای است و بازدید از این نمایشگاه در طول هفته برای عموم آزاد است. مدیرکل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی یادآور شد: همچنین امروز به صورت همزمان در ۱۱ شهرستان ۱۲ برنامه افتتاح نمایشگاه گذر مهارت انجام می شود که در این راستا در شهرستان  بیرجند دو نمایشگاه افتتاح می شود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان در ادامه با اشاره به اهمیت مهارت آموزی اضهار داشت امروزه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به عنوان یگانه متولی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای غیررسمی در کشور، اعلام می‌کند که خدمات این سازمان به عنوان یکی از راهکارهای مهم در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال می‌تواند در توسعه اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در کشور نقش‌آفرینی نوینی داشته باشد.

خوش آیند در ادامه ابلاغ سیاست‌های کلی اشتغال از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، ابلاغ سیاستهای اجرایی اشتغال در دولت تدبیر و امید و طراحی و تدوین «نظام جامع مهارت و فناوری» را موجب حساس و پر اهمیت تر شدن  رسالت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در حوزه‌های مهارتی و اشتغال و در تحقق شعار سال دانست. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به وجود 21 مرکز دولتی و 161 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در استان، زیر ساخت آموزش فنی و حرفه ای و دسترسی هم استانی ها به این نوع آموزش ها را مناسب توصیف کرد و از ارائه بیش از 450  حرفه آموزشی در سه خوشه صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات در مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان خبر داد.  

خوش آیند اظهار داشت: در طول سال یکی دو بار به منظور آشنایی عموم مردم  با حرفه های آموزش داده شده، نمایشگاه دستاوردهای مهارت آموختگان برگزار می شود تا افراد با آموزشهای فنی و حرفه ای آشنا شوند. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای  در پایان با اشاره به شرایط خاص استان گفت: با توجه به اینکه مهمترین عامل بیکاری نیروی کار در استان خراسان جنوبی کمبود فرصت های شغلی، نبود صنایع بزرگ و نبود سرمایه کافی می باشد، بهبود فضای کسب و کار، ثبات سیاست های اقتصادی و اعطای تسهیلات اشتغال زایی کم بهره و بلند مدت در بخش صنعت و بخش اشتغال خانگی می تواند بهترین استراتژی در بهبود وضعیت اشتغال باشد .