نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی گفت: زمانی که بحث اقتصاد مقاومتی است و تک تک افراد در آن نقش دارند، سهم آموزش فني‌وحرفه‌اي در این بحث از سهم‌های مؤثر است.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، در چهارمین روز از هفته ملی مهارت جمعی از کارکنان اداره کل آموزش فنی و حرفه ای و مراکز آموزش فنی و حرفه ای بیرجند با نماینده ولی فقیه در استان دیدار کردند . در ابتدای این دیدار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان ضمن تبریک دهه کرامت ضمن بیان رسالت آموزش فنی و حرفه ای و نقش آن در کاهش بیکاری گفت: در سال گذشته 3 میلیون و 800 هزار نفر ساعت آموزش مهارتی در استان برگزار شد و بیش از 21000 نفر در سراسر استان از آموزشهای مهارتی برخوردار شدند. خوش آیند با اشاره به پروژه اقتصاد مقاومتی این اداره کل گفت در سال 95 پروژه توانمند سازی روستاییان و عشایر بعنوان وظیفه این اداره کل در بحث اقتصاد مقاومتی تعریف شد که با تلاش کلیه همکاران بیش از یک میلیون نفر ساعت آموزش جهت روستاییان استان برگزار گردید. در ادامه آیت الله عبادی ضمن تبریک دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه همچنین هفته ملی مهارت اظهار کرد: تقریباً توصیف آنچه که شما در مدیریت آن نقش دارید، جزو ضروریات است زیرا در هر امری علم بشر، شرط لازم است و بشر بدون علم به هیچ دست پیدا نمی‌کند، اما مهارت کاری و تجربه، جایگاه خود را دارد. وی افزود: هر فردی اگر در زمینه دانش و از نظر تئوری مسلط باشد، تا زمانی که در صحنه میدانی کار نکند نمی‌تواند موفق باشد.  نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی با بیان اینکه از شرایطی که فراهم آمده است، می‌توان نهایت استفاده را کرد، تصریح کرد: میلیاردها سرمایه‌گذاری دولتی برای جوانان جویای کار شده اما جذب جوانان مشروط به مهارت کاری است. 

عبادی بیان کرد: این سرمایه‌گذاری‌ها و نیروی کار ماهر در اختیار جوانان قرار گرفته که نعمت بزرگی است. 

وی با بیان اینکه تبلیغات در این زمینه کم است، اظهار کرد: آنچه که باید در مورد آن در این زمینه تلاش شود، تبلیغات است. عبادی بیان کرد: جوانان باید ورود در عرصه کار و دانش توأمان را در این محیط کاری و تجربی، یک دوره از زندگی خود بدانند. 

وی با بیان اینکه این مسائل هنوز برای بسیاری از جوانان تبیین نشده است و این، راهکار تبلیغاتی دارد، افزود: به دلیل کم بودن تبلیغات هنوز برای بسیاری از افراد، مسئله مهارت‌آموزی، یک مسئله ضروری و لازم شناخته نشده است. 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی اظهار کرد: بسیاری از افراد هستند که جویای کار هستند و شرایط جذب در محیط‌های کاری نیز فراهم است اما به علت نقص مهارت پذیرفته نمی‌شوند. عبادی اظهار کرد: باید دقت‌های لازم برای آموزش رمزهای کار به مهارت‌آموزان داده شود تا پس از مستقل شدن، نقصی در کار آنان ظاهر نشود. وی با بیان اینکه کسب‌وکار و شغل بر هر انسان مسلمانی واجب است، تصریح کرد: واجب است که هر فرد مسلمان برای آنکه از طریق حلال زندگی خود را فراهم کند، کسب‌وکاری داشته باشد که نیازی به حرام نداشته باشد. 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی بیان کرد: عبادت 70 نوع است و از بهترین نوع عبادت‌ها، کسب حلال است. عبادی با بیان اینکه در روایات، بسیار بر روزی حلال تأکید شده است، افزود: خداوند در حدیث قدسی می‌فرماید: «من اجابت دعا را در روزی حلال قرار دادم». وی با بیان اینکه کار در آموزش فنی‌وحرفه‌ای، شغل مقدسی است، اظهار کرد: شما شغل تعلیم را برعهده دارید و نیز برای فرزندان کشور پدری و مادری می‌کنید. 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی با بیان اینکه کار آموزش فنی‌وحرفه‌ای، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است، یادآور شد: شما کمک می‌کنید که فرد روی پای خود بایستد و این مقدس است.