همایش اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در سایه مهارت آموزی با حضور نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان سربیشه، مسولان کمیته امداد استان  و جمعی از مسولان شهرستان سربیشه، کارآموزان و کارآموختگان مرکز آموزش فنی و حرفه ای سربیشه در محل مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان سربیشه برگزار شد.  

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان در این همایش اضهار داشت: امروزه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به عنوان یگانه متولی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای غیررسمی در کشور، اعلام می‌کند که خدمات این سازمان به عنوان یکی از راهکارهای مهم در تحقق شعار سال، می‌تواند در توسعه اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در کشور نقش‌آفرینی نوینی داشته باشد. خوش آیند در ادامه ابلاغ سیاست‌های کلی اشتغال از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، ابلاغ سیاستهای اجرایی اشتغال در دولت تدبیر و امید و طراحی و تدوین «نظام جامع مهارت و فناوری» را موجب حساس و پر اهمیت تر شدن  رسالت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در عرصه  اشتغال و در تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید» دانست.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به وجود 21 مرکز دولتی و 161 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در استان، زیر ساخت آموزش فنی و حرفه ای و دسترسی هم استانی ها به این نوع آموزش ها را مناسب توصیف کرد و از ارائه بیش از 450 حرفه آموزشی در سه خوشه صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات در مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان خبر داد.   خوش آیند اعلام کرد : رهگیری اشتغال جهت دوره های آموزشی در مراکز دولتی استان  انجام می شود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مهمترین عامل بیکاری نیروی کار در استان خراسان جنوبی کمبود فرصت های شغلی، نبود صنایع بزرگ و نبود سرمایه کافی می باشد، بهبود فضای کسب و کار، ثبات سیاست های اقتصادی و اعطای تسهیلات اشتغال زایی کم بهره و بلند مدت در بخش صنعت و بخش اشتغال خانگی می تواند بهترین استراتژی در بهبود وضعیت اشتغال باشد . خوش آیند در پایان با اشاره به زیر ساخت آموزشهای فنی و حرفه ای در شهرستان سربیشه از وجود کارگاههای جوشکاری، تعمیر اتومبیل های سواری، پروش قارچ، فناوری اطلاعات، صنایع دستی، تراش سنگ و سایر کارگاهههای آموزشی منطبق بر نیاز های منطقه خبر داد. 

  در ادامه فرماندار شهرستان سربیشه ضمن خیر مقدم با اشاره به اهمیت آموزشهای مهارتی گفت: امروزه شاخص توسعه انسانی به عنوان یکی از شاخص‌های مهم و اثرگذار در روند توسعه همه جانبه می باشد. نیروی انسانی توانمند در مسیر توسعه همه جانبه کشورها، بر شاخص‌هایی همچون رشد اقتصادی، اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، کاهش فقر و توزیع عادلانه درآمد تاثیرگذار است. وی در ادامه با اشاره به نقش آموزشهای فنی و حرفه ای در ایجاد اشتغال و توانمند سازی نیروی انسانی گفت: آموزش فنی و حرفه ای تلاش های خوبی برای ایجاد اشتغال دارد. سپس نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی به اهمیت آموزش در ایجاد اشتغال پرداخت. نظر افضلی با گلایه از روند آموزش و مدرک گرایی در کشور خواستار ترویج فرهنگ مهارت آموزی و گرایش افراد به آموزشهای فنی و حرفه ای شد. نظر افضلی در پایان به نقش برجسته سازمان آموزش فنی و حرفه ای در ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: در مجلس از فعالیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای حمایت می کنیم.  شایان ذکر است در پایان این جلسه با حضور مسولین  از کارآموختگان به اشتغال رسیده و نفرات برتر مسابقات ملی مهارت تجلیل  و از نمایشگاه گذر مهارت که در حاشیه این همایش برگزار شده بود بازدید بعمل آمد.