کارگاه یکروزه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری با حضور مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیران و کارشناسان ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش فنی و حرفه ای و تامین اجتماعی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توضیح شرایط استفاده از بیمه بیکاری تشریح کرد:بیمه بیکاری به عنوان یکی از حمایت های تأمین اجتماعی است و سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمۀ مقرر، به بیمه شدگانی که طبق مقررات این قانون بیکار می شوند مقرری بیمۀ بیکاری پرداخت نماید. یاوری افزود: هدف از اجرای این قانون حمایت از کارگران مشمول قانون تامین اجتماعی، کار و کشاورزی است که بدون میل و اراده بیکار شده و آماده کار می باشند  و همچنین حمایت از کارفرمایان و کارگاههایی است که به علت تغییرات ساختار اقتصادی یا بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی و... کارگران آنها بیکار موقت شناخته می شوند.

افزایش افراد تحت پوشش بیمه بیکاری با رویکرد کاهش طول مدت  زمان ماندگاری آنها در بیمه بیکاری، افزایش ضریب پوشش بیمه بیکاری ( نسبت تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری به کل بیمه پردازان اجباری،  با توجه به تأکید مصوبات دولت در الکترونیکی کردن خدمات قابل ارایه به مردم،  مکانیزه نمودن حضور و غیاب مقرری بگیران بیمه بیکاری با استقرار دستگاه اثر انگشتی حضور و غیاب در 23 استان و واحدهای تابعه آن ها ، کاهش زمان توقف مقرری بگیران تحت پوشش بیمه بیکاری در صندوق بیمه بیکاری  به دلیل هماهنگی و تعامل با سازمان تأمین اجتماعی در راستای نظارت و کنترل  در امور آموزش ، اشتغال مجدد ، حضور وغیاب مقرری بگیران ؛  مدیریت بهینه منابع و صرفه جویی در مصارف  صندوق بیمه بیکاری  ، کاهش مدت زمان رسیدگی به وضعیت بنگاه های مشکل دار با شکل گیری کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سطح ملی و استانی سیاست ها و برنامه های  دستاورد محور در دولت یازدهم می باشد که مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت متبوع به آن اشاره کرد.

در ادامه  مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان به ارائه گزارشی از عملکرد آموزش فنی و حرفه ای در استان پرداخت خوش آیند،با اشاره به اهمیت مهارت آموزی اضهار داشت: آموزش فنی و حرفه‌ای فعالیت‌های خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر، نیمه‌ماهر و ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی با داشتن 19 مرکز آموزشی در قالب 129 کارگاه ثابت و 450 حرفه آموزشی در بخش دولتی و 162 آموزشگاه آزاد با 210 حرفه آموزشی در بخش غیر دولتی که به طور متوسط سالانه 5 میلیون نفر ساعت آموزش انجام می‌دهد.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی افزود: طی چهار ماه نخست امسال در بخش دولتی یک میلیون و 117هزارو 100 نفر ساعت دوره آموزشی برگزار شده است. خوشایند اظهارکرد: در حوزه آموزش‌های بخش دولتی در سال گذشته تعداد 20 حرفه آموزشی جدید به آموزش‌های استان اضافه شده است. وی ادامه داد: در بخش غیردولتی نیز طی چهار ماه نخست امسال آموزشهای مهارتی در 99 حرفه به 2119 نفر از متقاضیان ارائه گردیده است. در پایان این مراسم از مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان و دست اندرکاران حوزه بیمه بیکاری تقدیر و تشکر بعمل آمد.