به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی گردهمایی مدیران مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان  به مناسبت هفته دولت  بمنظور بررسی عملکرد 6 ماهه اول و برنامه ریزی جهت اجرای آموزش در 6 ماهه دوم  برگزار گردید.

 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی  ضمن تبریک هفته دولت و تشریح برنامه های دولت تدبیر و امید در حوزه آموزشهای مهارتی گفت: موضوع اشتغال از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم، مسئولان و قشر جوان است که در این راستا اهمیت موضوع مهارت‌‎آموزی نمود می‌یابد. خوش‌آیند با اشاره به اینکه دولت بعد از انقلاب اسلامی سرمایه گذاری بسیار خوبی در زمینه بستر سازی جهت مهارت آموزی کرده است، گفت: در حال حاضر در سطح استان خراسان جنوبی ۱۸ مرکز آموزش و فنی حرفه ای دولتی فعالیت دارند. وی با بیان اینکه جمعیت استان خراسان جنوبی کمتر از یک درصد جمعیت کل کشور است، اظهار داشت: ۱۰۰ درصد امکانات سازمان آموزش و فنی حرفه ای در استان خراسان جنوبی مستقر است.

خوشایند با اشاره به اجرای طرح های جدید مهارت آموزی از جمله کارآموزی در محیط کار واقعی، توانمد سازی مهارتی روستاییان و عشایر، کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی و ... ، آنها را گام بزرگی در ایجاد اشتغال، کاهش بیکاری و توسعه آموزشهای مهارتی دانست و بیان کرد: سال گذشته در خراسان جنوبی سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ساعت آموزش مهارتی اجرا شده است و سرانه آموزش در خراسان جنوبی به پنج ساعت برای هر نفر رسیده است. وی با اشاره به اینکه آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی در راستای موضوع اقتصاد مقاومتی توفیقات خوبی به دست آورده است، افزود: در این راستا می‌توان به کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری نیروهای تحت پوشش آموزش فنی و حرفه ای استان اشاره کرد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اینکه خدمات آموزشی مراکز آموزش فنی و حرفه ای در بخش دولتی در سراسر استان بصورت کاملا رایگان انجام می پذیرد اضهار داشت طی 5 ماهه سال جاری یک میلیون و 543 هزار و 719  نفر دوره آموزش فنی و حرفه ای در بخش دولتی اجرایی گردیده است که عملکرد این اداره کل نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 درصد افزایش یافته است.  

خوش آیند در پایان با اشاره به معضل بیکاری بعنوان یکی از  مشکلات اصلی جامعه گفت : از آنجا که آموزش های فنی و حرفه ای بر اساس نیاز بازار کار طراحی و اجرا می شوند، این آموزشها بستر اصلی ایجاد اشتغال محسوب می گردند. وی با اشاره به سیاست های سازمان مبنی بر توسعه بخش خصوصی گفت: در نگاه جدید آموزش هایی که قابلیت اجرا در بخش خصوصی دارد به این بخش واگذار گردد تا دسترسی شهروندان به این آموزشها سهل تر و شاهد توسعه آموزش های مهارتی باشیم.

قابل ذکر است در این جلسه عملکرد آموزشی مراکز آموزش فنی و حرفه ای بررسی گردید و راهکارهایی جهت ارتقا  عملکرد و استفاده کامل از ظرفیت مراکز آموزشی جهت شش ماهه دوم 96 ارائه گردید