مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌ جنوبی در پنجمین جلسه کارگروه اشتغال استان برنامه ها و عملکرد این اداره کل در حوزه مهارت آموزی و اشتغال را بیان نمود.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی ، حسین خوش‌آیند در کارگروه اشتغال استان اظهار داشت: در سال جاری 13 پروژه آموزشی برای اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی تعریف شده است.

وی طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار را از پروژه‌های تعریف شده دانست و افزود: در این راستا سهمیه تعریف شده 560 نفر است که در 3 ماه اجرای طرح ،376 نفر در قالب طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار ساماندهی شدند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی با اشاره به طرح آموزش جویندگان فاقد مهارت تصریح کرد: در راستای این طرح سهمیه تعریف شده برای خراسان جنوبی یک میلیون و 827 هزار نفر ساعت آموزش است که تاکنون 945 هزار نفر ساعت آموزش داده شده است.

وی با بیان اینکه طرح مهارتی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی از دیگر طرح‌های اجرایی فنی و حرفه‌ای در زمینه اشتغال است خاطرنشان کرد: در این راستا تاکنون 150 هزار نفر ساعت آموزش در محیط‌های دانشگاهی انجام شده است که نشان دهنده تحقق 59 درصدی این طرح است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی یادآور شد: برای تحقق اشتغال عناصر و مؤلفه‌های مختلفی کنار یکدیگر قرار می‌گیرد و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در زمینه مهارت آموزی مسئولیت اصلی را بر عهده دارد. خوش‌آیند با بیان اینکه حضور در مناطق عشایری و روستایی از دیگر فعالیت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در زمینه اشتغال است که در این راستا سهمیه استان 539 هزار نفر ساعت آموزش است، افزود: از این میزان سهمیه تاکنون 452 هزار نفر ساعت آموزش در مناطق روستایی و عشایری انجام شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی سهمیه تعیین شده در طرح آموزش سربازان فاقد مهارت در پادگان‌ها را 46 هزار و 283 نفر ساعت آموزش عنوان کرد و گفت: در این راستا 26 هزار 649 نفر ساعت آموزش انجام شد.

خوش‌آیند طرح آموزش جویندگان فاقد مهارت را از دیگر طرح‌های اجرایی آموزش فنی و حرفه‌ای در زمینه اشتغال است دانست و بیان کرد: در این راستا تعهد اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خر اسان‌جنوبی 347 هزار نفر ساعت آموزش است که از این میزان 11 هزار و 451 نفر ساعت آموزش انجام شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 19 مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی با 100 کارگاه و قابلیت آموزش 450 حرفه در خراسان جنوبی وجود دارد تصریح کرد: 146 مرکز آموزش غیر دولتی با قابلیت آموزش 250 رشته در سطح خراسان‌جنوبی فعال است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: برای تجهیز کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای از سفارت ژاپن کمک گرفته شده است در این راستا در شهرستان درمیان چند کارگاه به مبلغ 300 میلیون تومان تجهیز می‌شود.

خوش‌آیند اظهار داشت: همچنین با کمک شرکت ایمیدرو سعی کردیم مرکز آموزش ایمنی معادن را در شهرستان طبس ایجاد کنیم که در این راستا نیز 500 میلیون تومان اعتبار اولیه مصوب شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: سالانه به طور میانگین 4.5 میلیون نفر ساعت آموزش به کار آموزان ارائه می‌شود که در این راستا در سال 95 تعداد 3 میلیون 831 هزار نفر ساعت آموزش در بخش دولتی به کارآموزان ارائه شده که نسبت به سال قبل آن 23 درصد رشد داشته است.

خوش‌آیند از افزایش سرانه آموزشی استان از دو نفرساعت به 5.2  در دولت یازدهم خبر داد و یادآور شد: همچنین قیمت تمام شده آموزش در سال 95 یک هزار و 34 تومان بوده است.