در نشست مشترک اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی و  اداره کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای از برگزاری 106848  نفر ساعت آموزش مهارتی ویژه زندانیان در شش ماهه اول سالجاری  خبر داد. 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی نشست مشترک مسولان ستادی و روسای مراکز آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با مسولان ستادی و روسای زندانها و اقدامات تامینی به منظور بررسی عملکرد این بخش برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اهمیت آموزش فنی و حرفه ای گفت: یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه انسانی، آموزش و  توانمندسازی است به شکلی که از این طریق می‌توان مشارکت توام با بهره‌وری نیروی انسانی را در فرایند توسعه کشور شاهد بود. نیروی انسانی توانمند در مسیر توسعه همه جانبه کشورها، بر شاخص‌هایی همچون رشد اقتصادی، اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، کاهش فقر و توزیع عادلانه درآمد تاثیرگذار است.

خوش آیند در ادامه  با اشاره به به نقش مهارت در جلوگیری از گرایش به اعتیاد، بزهکاری و خلاف گفت: سازمان های اجتماعی بدنبال آنند که با سواد آموزی، جلب زندانیان در تحصیلات رسمی و حتی آکادمیک و بخصوص مهارت آموزی و ایجاد شرایط اشتغال در فرد، ضمن تقویت شخصیت و منزلت اجتماعی آن، از روی آوری مجدد به تخلف جلوگیری کنند. وی ادامه داد مطالعات نشان داده‌اند که در اثر آموزش زندانیان، کاهش معنی‌داری در تکرار جرم توسط آنها اتفاق افتاده است.  خوش آیند افزود به منظور توسعه کارآفرینی ، حمایت از افراد واجد شرایط بیکار ، اشتغال اقشار آسیب پذیر و پیشگیری از وقوع جرم توسط زندانیان آزاد شده یا خانواده زندانیان و با توجه به اینکه این قشر، یکی از گروههای هدف بهره بردار از آموزشهای فنی وحرفه ای می باشند، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور سالهاست از طریق عقد تفاهم نامه با سازمان امور زندانها و ستاد مبارزه با موادمخدر نسبت به آموزش زندانیان و معتادین درمان یافته و خود معرف اقدام می نماید. در خراسان جنوبی نیز در راستای سیاست سازمان متبوع نسبت به آموزش زندانیان و آسیب دیدگان اجتماعی برنامه ریزی لازم صورت می پذیرد که در این راستا در شش ماهه اول امسال  به میزان 106848 نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای در زندانهای استان اجرایی گردیده است . وی ادامه داد این میزان آموزش برای 789 نفر از زندانیان در قالب 47 دوره آموزشی  در 30 حرفه آموزشی ، ارائه گردیده است.   

در پایان جلسه با اهدا لوح تقدیر از سوی معاون سلامت اصلاح و تربیت سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور از اداره کل آموزش فنی و حرفه ای بابت همکاری و تعامل در برگزاری آموزشهای مهارتی ویژه زندانیان تقدیر بعمل آمد.