شورای مدیران دستگاههای تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی با حضور معاون امور مجلس،حقوقي و استان هاي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار گردید.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در این جلسه که با حضور مدیران دستگاههای تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برگزار گردید معاون امور مجلس،حقوقي و استان هاي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اشاره به اینکه تلاش می کنیم یک تیم کارشناس را به خراسان جنوبی بفرستیم تا یک مجموعه پایلوت اشتغال در بخش های مختلف روستایی و شهری که جنبه تولید ملی دارد را برای حمایت بیشتر انتخاب کنند، افزود: این تیم ها بررسی های خود را انجام خواهند داد و نتیجه را به وزارتخانه ارسال خواهند کرد.

 تقی زاده با بیان اینکه مجلس یک و نیم میلیارد دلار برای توسعه مشاغل کوچک و زودبازده تصویب کرده است، گفت: این مهم باعث رونق اشتغال در روستاها خواهد شد.

 وی با بیان اینکه بخشی از اهداف سفر من به خراسان جنوبی بررسی استان و فراهم کردن مقدمات سفر دکتر ربیعی، وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی به این استان است، گفت: دکتر ربیعی به زودی به این استان سفر خواهد کرد تا مشکلات را از نزدیک بررسی کند.  

معاون امور مجلس،حقوقي و استان هاي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بیان اینکه نرخ بیکاری در کشور در حال حاضر دوازده و دو دهم درصد است و تلاش می کنیم تا این نرخ تک رقمی شود، گفت: نرخ بیکاری در خراسان جنوبی 11.5 درصد است که از میانگین کشوری پایین تر است. وی افزود: وزارتخانه امسال بدنبال ایجاد 950 هزار شغل در کشور است. تقی زاده با بیان اینکه توسعه مشاغل خانگی، طرح کارورزی و آموزش کار در محیط کار، توجه به اشتغال روستائیان و عشایر و طرح تکاپو از طرح هایی است که در خراسان جنوبی برای رونق اشتغال دنبال خواهد شد، افزود: معادن، فرش، محصولات استراتژیک مثل زرشک و زعفران و عناب، حمل و نقل و فناوری اطلاعات از دیگر بسترهای مناسب برای ایجاد اشتغال در این استان است.

معاون امور مجلس ،حقوقی و استانهای وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی افزود: مهمترین رکن اقتصاد و اشتغال بخش خصوصی است که شغل ایجاد میکند. وظیفه دولت کمک به توسعه ی اقتصادی و فعالان بخش خصوصی است. برداشتن موانع از سر راه اشتغال است. بخش عظیمی از کارجویان و فارغ التحصیلان کشور با مشکل اشتغال مواجه میباشند، فارغ التحصیلانی که دارای مدرک اند ولی فاقد هرگونه مهارتی هستند امیدواریم که با ارائه ی آموزش های مهارتی مسیر اشتغال این دسته از جوانان را تسهیل کنیم. برای ایجاد اشتغال و توسعه آن راهی به جز مهارت آموزی وجود ندارد. از برنامه ها ی مهم ما در دولت دوازدهم این است که هر ایرانی حداقل یک مهارت فرابگیرد تا بتواند کسب درآمد کند و برای تحقق این مهم زیرساختهایی از جمله ایجاد مراکز آموزش فنی و حرفه ای در شهرهای مختلف دنبال می شود. از جمله تاکیدات وزیر محترم دراین بخش تخصیص اعتبارات یارانه ای به بخش اشتغال است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای نیز در این جلسه با اشاره به عملکرد اداره کل آموزش فنی و حرفه ای گفت در شش ماهه اول سالجاری بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای در مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان، زندانها، مناطق روستایی، جوار دانشگاه، پادگانها، صنایع و به شیوه استاد شاگردی ارائه شده است. خوش آیند ضمن تقدیر و تشکر از توجه ویژه مسولین وزارت علی الخصوص شخص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به  آموزشهای فنی و حرفه ای و مهارت آموزی یکی از مهمترین مشکلات این حوزه را توزیع نامتوازن اعتبارات عنوان کرد. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سهم سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بعنوان یک نهاد آموزشی یک و دو دهم درصد از کل اعتبارات آموزش است، گفت: با توجه به سیاست ها و رویکرد جدید سازمان آموزش فنی و حرفه ای این میزان از تخصیص اعتبارات به این سازمان کافی نمی باشد و این سازمان با این میزان از منابع قادر نیست نیازهای جامعه را برآورده کند. خوش آیند در پایان خواستار توجه بیشتر به موضوع مهارت آموزی و اختصاص اعتبارات بیشتر متناسب با فعالیت ها در بودجه سال 97 گردید.