کمیته راهبردی آموزشهای مهارتی خراسان جنوبی به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبی  تشکیل شد.

 

به گزارش گروه روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، حسین خوش‌آیند صبح امروز در کمیته راهبردی آموزش‌های مهارتی خراسان‌جنوبی اظهار داشت: این کمیته در سه سال گذشته در زیرمجموعه کارگروه اشتغال استان مصوب شد. وی تصریح کرد: با توجه به وظایفی که برای کارگروه اشتغال در راستای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و محدودیت‌های آن در رفع این محدودیت‌ها مشخص شده این کمیته ایجاد شده است. مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی یادآور شد: اداره کل فنی و حرفه‌ای استان براساس نیازسنجی صورت گرفته، رشته‌های مهارتی خود را با توجه به نیاز بازار تعریف کرده که جهش خوبی در این زمینه صورت گرفته است.خوش‌آیند با بیان اینکه در سطح کشور حدود 40 هزار میلیارد تومان برای بخش آموزش در نظر گرفته شده است، گفت: میزان اندکی از آن در بخش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای هزینه می‌شود. وی با اشاره به اینکه بخش دولتی آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی با داشتن 100 کارگاه آموزشی و 100 مربی در هفت ماهه امسال در 400 حرفه شغلی مهارت‌آموزی کرده است، افزود: همچنین در بخش غیردولتی 159 آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد در سطح استان فعالیت داشته که 250 حرفه شغلی را آموزش داده‌اند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی رکن اصلی کار آموزش فنی و حرفه‌ای را مهارت‌آموزی در دوره‌های 10 تا 190 ساعته در بین سطوح تحصیلی دانست و یادآور شد: تمام آموزش‌هایی که در بخش دولتی آموزش فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود به صورت رایگان بوده و در بخش غیردولتی براساس شهریه‌ای که هر ساله مصوب می‌شود آموزش‌ها ارائه می‌شود. خوش‌آیند با بیان اینکه در بخش آموزش به عشایر تعهد سالانه فنی و حرفه‌ای استان در سال جاری 45 هزارنفرساعت آموزش بوده که در هفت ماهه امسال در این بخش 48 هزارنفرساعت آموزش ارائه شده است، اضافه کرد: همچنین در بخش آموزش دانشجویان تعهد استان در سال جاری ارائه حدود 150 هزار نفرساعت آموزش بوده تاکنون 99 هزار و 268 نفرساعت آموزش ارائه شده است.

وی ادامه داد: در بخش آموزش روستایی تعهد ابلاغی به استان برای امسال 494 هزار نفرساعت آموزش بوده که تاکنون 457 هزارنفرساعت در این بخش آموزش دیده‌اند. مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی میزان تعهد آموزش فنی و حرفه‌ای استان در بخش زندان‌ها و ندامتگاه‌ها در سال جاری را 184 هزارنفرساعت آموزش عنوان کرد و گفت: تاکنون 136 هزارنفرساعت در این بخش آموزش دیده‌اند. خوش‌آیند تصریح کرد: آموزش مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی تعهد استان در سال جاری 20 هزارنفرساعت آموزش بوده که با توجه ابلاغ طرح فراگیر اشتغال توسط دولت توفیقات خوبی در این حوزه داشته‌ایم. وی با اشاره به اینکه در مجموع تعهد استان در بخش‌های مختلف آموزش فنی و حرفه‌ای در سال جاری ارائه 3 میلیون و 200 هزارنفرساعت آموزش بوده که در هفت ماهه امسال 2 میلیون و 320 هزارنفرساعت آموزش ارائه شده است، گفت: این نشان از محقق شدن 73 درصد از اهداف کمی آموزش فنی و حرفه‌ای طی هفت ماهه سال جاری است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی اضافه کرد: با توجه به بازنشسته شدن 25 درصد از نیروی انسانی آموزش فنی و حرفه‌ای استان طی سال‌های اخیر ولی عملکرد آن دو برابر شده است. خوش‌آیند گفت: در حال حاضر 3 هزار و 906 نفر در 466 دوره در قالب 215 حرفه در استان مشغول مهارت‌آموزی هستند. وی با اشاره به  اینکه آموزش فنی و حرفه‌ای استان با 40 دستگاه در سال جاری تفاهم‌نامه امضاء کرده و تاکنون برای 18 مورد براساس خواسته‌های مورد نظر آموزش داشته است، اضافه کرد: در این راستا 467 هزارنفرساعت آموزش اجرا شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی ادامه داد: در شش ماهه دوم امسال و سال آینده 22 تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف در دستور کار اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان است. خوش‌آیند با بیان اینکه امسال سه طرح به طور ویژه توسط آموزش فنی و حرفه‌ای استان دنبال می‌شود، یادآور شد: این طرح‌ها شامل طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی که با توجه به تعهد استان در سال جاری که 560 نفرساعت بوده که تاکنون 477 نفرساعت آموزش ارائه شده، طرح مهارت‌آموزی و تسهیل اشتغال کارکنان وظیفه نیروهای مسلح که در شش ماهه دوم امسال اجرا می‌شود و طرح مهارت‌آموزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال بوده که در این راستا 150 هزارنفرساعت آموزش تعهد استان که تاکنون 66 درصد آن محقق شده، است. وی به طرح ایران‌ مهارت که با همکاری آموزش و پرورش اجرا می‌شود اشاره کرد و افزود: در این طرح هدف مهارت‌آموزی دانش‌آموزان به ویژه دانش‌آموزان رشته‌های کارودانش برای آشنایی حداقل با یک مهارت برای رسیدن به بازار کار است که در این راستا 518 نفر در استان در قالب دوره‌های کوتاه‌دت آموزش دیده‌اند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی خواستار افزایش اعتبارات برای نوسازی تجهیزات مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای شد و افزود: موضوع اصلی در بحث اشتغال مهارت‌آموزی بوده لزوم مهارت‌آموزی به روز کردن تجهیزات بوده که در این راستا نیاز به اعتبار وجود دارد. خوش‌آیند از در دست اجرا بودن سه پروژه عمرانی توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خبر داد و خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها شامل ساخت مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران طبس، طرح توسعه مرکز آموزش فنی و حرفه ای بیرجند و مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران قاین است.