مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی از  اجرایی شدن تفاهم نامه همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان آموزش فنی و حرفه ای در استان خراسان جنوبی خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومي اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان خراسان جنوبی، حسین خوش آیند در وب کنفرانس مسولان قرارگاه مهارت آموزی سربازان وظیفه در استان خراسان جنوبی خدمت سربازی را  بستر و فرصتی مناسب  جهت کسب مهارت و هموار شدن مسیر اشتغال سربازان وظیفه عنوان نمود و اذعان داشت: ارایه آموزش‌های مهارتی در راستای فراهم سازی زمینه اشتغال سربازان وظیفه و ارتقای مهارت آنها در هنگام سپری کردن دوران سربازی است که موجب توانمندسازی آن‌ها برای ورود به بازار کار خواهد شد. وی با اشاره به استقرار قرارگاه مهارت آموزی در ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد:  در راستای تحقق تدابیر و فرامین مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) نسبت به بکارگیری اثربخش نیروهای وظیفه ، کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی با ایجاد زمینه اشتغال جوانان، بهره گیری از توانمندی های علمی سربازان تحصیل کرده و نخبه در عرصه های دفاعی کشور و نیز لزوم توجه به قرار گیری سربازان در مسیر اشتغال پس از خدمت و کاهش نرخ رشد بیکاری در جامعه - به عنوان یک" تهدید ملی" - از طریق ایجاد مهارت، قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه در ستاد کل نیروهای مسلح راه اندازی و در اولین همایش مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح تعهدات استانها مشخص گردید. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اینکه فرهنگ کار در جامعه ما قوی نیست ، به خلاهای دوره های تحصیلی دبیرستان و دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد: جوانان ما در این محیط  های آموزشی مطالبی را فرا می گیرند که منجر به ایجاد مهارت برای ورود به بازار نمی شود و جوانان بعد از پایان خدمت سربازی هم آمادگی کار ندارند. خوش آیند با اشاره به وجود زیر ساخت های مناسب برای آموزش سربازان وظیفه گفت: تا پایان سال بیش از 1100 نفر از سربازان پادگانها آموزشهای لازم را فرا خواهند گرفت.

در ادامه مسول آموزش پادگان محمد رسول الله بیرجند با اشاره به اینکه دوران مقدس سربازی فرصت بی نظیری است که جوانان عزیز با کسب مهارت ها و افزایش توانمندی های خود، آمادگی مسئولیت پذیری اجتماعی و ورود به عرصه تولید اقتصادی، صنعتی ، کشاورزی و خدماتی در جامعه را کسب نمایند از عزم نیروهای مسلح مستقر در استان برای انجام این تعهدات خبر داد. در پایان تعهدات آموزشی توزیع و در خصوص راهکارهای اجرایی نمودن آن بحث و تبادل نظر گردید. همچنین در اجرای این طرح مهارت آموزی سربازان وظیفه مقرر شد برای کارکنان وظیفه‌ای که قبل از اعزام به خدمت وظیفه دارای یک تخصص فنی خاص بوده‌اند و یا در مدت خدمت سربازی با بکارگیری تخصصی در نیروهای مسلح عملاً مهارت لازم را در فعالیت مربوطه کسب کرده‌اند و در عین حال فاقد گواهی‌نامه تخصصی می‌باشند، گواهی‌نامه رسمی صادر شود. شایان ذکر است تا کنون 293 نفر دوره معادل 34 هزار و 538 نفر ساعت آموزش جهت سربازان نیروهای نظامی و انتظامی مستقر در استان برگزار گردیده است.