مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان از آموزش 623 نفر از متقاضیان در قالب طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه خراسان جنوبی مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال و طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار گفت: با عنایت به ضرورت ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال مولد و پایدار برای جوانان کشور و عملیاتی کردن برنامه‌های اشتغال و بازار کار در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال و جایگاه و اهمیت مهارت آموزی نیروی کار در محیط واقعی کار و در راستای اجرایی کردنبند 3 سیاست‌های کلی اشتغال ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و بند 5 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی«طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار» با رویکرد ایجاد بستر‌های لازم برای اشتغال مولد و پایدار به تصویب شورای عالی اشتغال رسید که بعد از ابلاغ دستور العمل تعهدات استان به میزان 560 نفر ابلاغ و برنامه ریزی جهت اجرای آن آغاز گشت. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به استقبال خوب از این طرح افزود: تا کنون 623 نفر شامل 497 نفر مرد و 126 نفر زن در این طرح شرکت نموده و در 352 واحد پذیرنده مشغول مهارت آموزی هستند.. خوش آیند از استقبال کارفرمایان از این طرح خبر داد و گفت: 352 واحد پذیرنده در 104 حرفه آموزشی از جمله تعمیر اتومبیل سواری، درب و پنجره سازی، آشپزی، پیرایشگر مردانه و زنانه، جوشکاری با قوس الکتریکی، کابینت ساز چوبی و ... در این طرح شرکت کرده اند.

خوشآیند با اشاره به اینکه تا کنون بیش از تعهد مصوب برای استان آموزش برگزار گردیده گفت: بر اساس تعهدات این اداره کل مکلف به جذب 560 نفر در این طرح می باشد که تا کنون 623 نفر جذب گردیده اند. اما با توجه به استقبال از این طرح و تاثیر آن در اشتغال این اداره کل تا پایان سال این طرح را اجرا خواهد نمود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان در تشریح این طرح افزود: مهارت آموزی در محیط واقعی یکی از روش‌های آموزش فنی و حرفه‌ای است که طی آن مهارت و شایستگی‌های مورد نیاز در چارچوب استانداردهای آموزشی از مربی به مهارت آموز همزمان با فرآیند تولید محصول و ارائه خدمت منتقل می‌شود.

وی با اشاره به پیشینه این طرح گفت: آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه و آماده سازی و ایجاد خودباوری در مهارت آموز برای ورود به عرصه اشتغال و کارآفرینی، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی خصوصاً در صنایع دستی، کمک به بنگاه‌های فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمند، کاهش هزینه‌های جذب و به کارگیری نیروهای فاقد مهارت،استفاده از ظرفیت و توان آموزشی عملی بنگاه‌های اقتصادی از جمله اهداف این طرح است.

شایان ذکر است سن افراد پذیرش شده از 15 تا 23 سال و از نظر تحصیلات 80درصد پایان دوره راهنمایی، 12 درصد دیپلم و باقی مانده دیپلم به بالا هستند.