مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار روزنامه خراسان جنوبی امروز عنوان کرد: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای متولی آموزشهای مهارتی بین سطوح تحصیلی در استان است و فعالیت های خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر، نیمه ماهر و ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی با داشتن 16 مرکز آموزش انجام می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی حسین خوش آیند  با اشاره به اینکه  فعالیت ها ی آموزش فنی و حرفه ای در خراسان جنوبی در قالب 90 کارگاه ثابت و 480 حرفه آموزشی در بخش دولتی  است افزود:  162 آموزشگاه آزاد با 210 حرفه آموزشی در بخش غیر دولتی  فعالیت دارد که سالانه بطور متوسط 5 میلیون نفر ساعت آموزش  می گیرند. وی تاکید کرد:  رکن اصلی فعالیتهای این اداره، آموزش و مهارت آموزی است که ماموریت و هویت اصلی آن را شکل می دهد.

وی با بیان اینکه فعالیت های این اداره کل در قالب دوره های 10 تا 1090 ساعته با آموزش در مراکز ثابت و شعب شهری، آموزش در مناطق روستایی و عشایری، صنایع و صنوف، جوار دانشگاهی، پادگان، زندان و آموزشگاههای آزاد  انجام می شود ادامه داد: آموزش فنی حرفه ای توانسته نسبت به تامین نیروی انسانی ماهر مورد نیاز حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و فرهنگ و هنر در استان اقدام نماید.

تمامی خدمات آموزشی ارائه شده در بخش دولتی رایگان می باشد

وی خاطر نشان کرد: تمامی خدمات آموزشی ارائه شده در بخش دولتی رایگان می باشد و جامعه هدف این اداره شامل کل کارجویان، روستاییان، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و زنان خانه دار، دانش آموزان، سربازان پادگانها ، زندانیان، شاغلین صنایع و صنوف و تمامی کسانی که بدنبال مهارت هستند، می باشد. 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی با بیان اینکه در کلیه شهرستانهای استان مراکز آموزش فنی و حرفه ای فعال هستند و خدمات آموزشی را به شهروندان در کلیه نقاط استان ارائه می دهند گفت: در شش  شهرستان بیرجند، قاین، نهبندان، درمیان،  فردوس و طبس مراکز آموزش فنی و حرفه ای دارای امکانات شبانه روزی می باشند که کارآموزان روستایی و غیر بومی می توانند بصورت رایگان از این امکانات بهره مند گردند.  خوش آیند افزود: در 10ماهه 96 در بخش دولتی (ثابت، زندان، پادگان، روستا، سیار شهری، ضمن کار، اصناف و جوار دانشگاه) جمعا بالای 19 هزار نفر آموزش دیده اند.

خوش آیند همچنین اظهار کرد: در بخش غیر دولتی و آموزشگاههای آزاد که تعداد آنها 162 مرکز است حدود 6 هزار و 967 نفر در قالب 1442 دوره آموزش های مهارتی را فرا گرفته اند.

طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی

وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال و بازار کار در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال و اهمیت مهارت آموزی نیروی کار در فضای واقعی، ضرورت دارد خاطر نشان کرد: در این راستا مهارت آموزی در محیط کار واقعی که یکی از روش های آموزش فنی و حرفه ای است. وی افزود: مهارت و شایستگی های مورد نیاز در چار چوب استانداردهای آموزشی سازمان از مربی به مهارت آموز هم زمان با فرآیند تولید محصول و ارائه خدمت منتقل می گردد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه و آماده سازی و ایجاد خودباوری در مهارت آموز برای ورود به عرصه اشتغال وکارآفرینی را از اهداف این شیوه آموزشی برشمرد.

خوش آیند حفظ وپایداری مشاغل سنتی و بومی خصوصاً در صنایع دستی، کمک به بنگاههای فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمندکاهش هزینه های جذب و بکارگیری نیروهای فاقد مهارت و استفاده از ظرفیت و توان آموزش عملی بنگاه های اقتصادی را از دیگر اهداف این طرح دانست.

وی با بیان اینکه تعهد استان در بخش مهارت آموزی در محیط کار واقعی 560 نفر می باشد گفت تا کنون 630 نفر در این حوزه آموزش دیده اند ادامه داد باعث افتخار است که در این حوزه رشد 113 درصدی داشته ایم.

طرح توانمند سازی مهارتی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی (SCD) با رویکرد اشتغال

خوش آیند با اشاره به طرح توانمند سازی مهارتی دانشجویان و فارغ التحصیلان افزود: این طرح با هدف رفع موانع اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی و همچنین رفع چالشهای پیش روی مراکز فعلی آموزش فنی و حرفه ای جوار دانشگاهی ( ASD) و ارتقای آنها با همکاری و مشارکت فعال تر و محوری دانشگاهها، پژوهشگاهها و موسسات آموزش عالی، تنظیم شده است.

وی ادامه داد: در این طرح الگویی برای انتقال مهارت های مورد نیاز بازار کار به دانشجویان و در نتیجه ارتقای شایستگی های حرفه ای آنها با تکیه بر ظرفیت های بالقوه و بالفعل دانشگاهها، پژوهشگاه ها و موسسات آموزش عالی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، ارائه شده است.

وی تصریح کرد: در طرح آموزش جوار دانشگاهی تعهد استان 150 هزار نفر-ساعت آموزش بوده است که با اجرای 157 هزار و 385 نفر- ساعت آموزش  در این بخش رشد 105 درصدی داشته ایم.

آموزش جویندگان کار فاقد مهارت و ارتقای مهارت شاغلین در مراکز ثابت بخش دولتی

وی با بیان اینکه در مراکز ثابت آموزش فنی و حرفه ای، مكان آموزشی شامل کارگاه های آموزشی، کلاسها، آزمایشگاه، فضای اداری و امکانات جانبی هستند خاطر نشان کرد اين مراكز بر اساس ضوابط و مقررات به منظور ایجاد و ارتقاي مهارت یا تخصص در افراد متقاضی کار فاقد مهارت و یا کم مهارت داير شده اند و به صورت رایگان آموزشهای لازم را به افراد جویای مهارت ارائه می کنند .

خوش آیند اظهار کرد: اینگونه آموزشها که عموماً آموزش های پایه ای فنی در بخش های مختلف می باشند معمولا در کارگاه های مجهز که در محل ثابتی مستقر گردیده اند، اجرا می شود.

وی ادامه داد:  در مراكز ثابت اداره كل در استان، آموزشهای مورد نیاز جامعه با محوریت بازار کار، از طریق ایجاد حرفه های آموزشی جديد، ارتقا یا تغییر در حرفه هاي موجود، برنامه ریزی و اجرا می شوند.

توانمند سازی روستاییان و عشایر

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان با بیان اینکه مطابق مواد 107 تا 188 و ماده 196 قانون کار جمهوري اسلامي ايران ،سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور به منظور برنامه ريزي در سال 1380 و اجراي دوره هاي لازم در رشته هاي مختلف کشاورزي و صنايع تبديلي و تکميلي اقدام به ايجاد مديريتي تحت عنوان مديريت آموزش صنايع کشاورزي و صنايع تبديلي و تکميلي نمود تصریح کرد: بر اساس ضرورتي که در آموزش ساير رشته ها براي روستاييان کشور وجود دارد و نيز به منظور دستيابي به توسعه آموزش نيروهاي فاقد تخصص و نيز ارتقاي مهارت شاغلين در بخشهاي مختلف صنايع، خدمات و کشاورزي در مرکز دهستان و روستاهاي پرجمعيت،اين مديريت در اواخر سال 1394 به دفتر امور آموزش روستايي تغيير نام داد  تا از اين رهگذر بتواند به ارائه خدمات گسترده تري در سطح روستاها بپردازد.

وی عملکرد در حوزه آموزش روستایی و عشایری را 586 هزار و 713 نفر دانست که رشدی 109 درصد داشته است.

طرح قرارگاه مهارت آموزی نیرو های مسلح

خوش آیند با اشاره به اینکه به منظور اهمیت اشتغال جوانان بعد از خدمت سربازي، طرحي تحت عنوان طرح آموزش فنی و حرفه ای سربازان در دورۀ مقدس سربازي در حال اجرا می باشد افزود: سربازان در محیط پادگان و یا در مراکز آموزش فنی و حرفه ای در کارگاههای آموزشی شرکت می نمایند تا بتوانند ضمن انجام خدمت سربازی، با مهارت های اشتغال جهت ورود به بازار کار آماده شوند.وی خاطرنشان کرد تعهد استان در این حوزه 46 هزار و 283 نفر ساعت بوده که با اجرای  632 هزار نفر ساعت آموزش برای 920 نفر از سربازان بیش از 37 درصد رشد در ارائه این آموزشها داشته ایم.

آموزش کارجویان فاقد مهارت در زندان های استان

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان  بیکاری و نبود مهارت را یکی از علل گرایش به اعتیاد، بزهکاری و خلاف دانست و تاکید کرد: بنابراین داشتن مهارت در فرد، ضمن ایجاد شرایط اولیه برای اشتغال، به تقویت شخصیت و منزلت اجتماعی فرد کمک می کند. وی افزود: در این راستا سازمان از طریق عقد تفاهم نامه با سازمان امور زندان ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر، نسبت به آموزش زندانیان و معتادین درمان یافته و خود معرف اقدام می نماید. خوش آیند عملکرد در بخش زندان را یک هزار و چهارصد و دو نفر دانست که درصد تحقق آن 114 درصد بوده است.

کمک های بلاعوض پروژه تامین امنیت انسانی کشور ژاپن GGP

وی با نام بردن از پروژه تجهیز کارگاههای تعمیر لوازم خانگی، طراحی دوخت، فناوری اطلاعات، صنایع دستی، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی ادامه داد: اعتبار این پروژه  300 میلیون تومان و محل اجرا آن شهرستان درمیان بوده است.

خوش آیند تاکید کرد: بطور متوسط در طول هر سال 300 نفر از خدمات آموزش فنی و حرفه ای در قالب این پروژه در شهرستان بهره مند خواهند شد.

وی با بیان اینکه اثرات مورد انتظار از پروژه توسعه آموزش های فنی و حرفه ای و توانمند سازی نیروی انسانی آموزش دیده  است ادامه داد: همچنین باعث ایجاد اشتغال در مشاغل خانگی، خود اشتغالی و کارآفرینی شده و از مهاجرت و حاشیه نشینی در شهرهای بزرگتر جلوگیری خواهد کرد.وی افزود: همچنین این امر باعث کاهش نرخ بیکاری و در نتیجه بهبود کیفیت و رفاه اجتماعی در منطقه خواهد شد.

پروژه تجهیز کارگاه ایمنی معادن با همکاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع  معدنی ایران(ایمیدرو)

وی با بیان اینکه پروژه تجهیز کارگاه ایمنی معادن با اعتبار پروژه 500 میلیون تومان  در شهرستان طبس مرکز آموزش فنی و حرفه ای طبس انجام می شود ضرورت و اهمیت اجرای پروژه را پرداختن به مباحث ایمنی محیط کار و آموزش پرسنل و کارکنان این معادن از اهمیت ویژه ای برخوردار  دانست.

  وی افزود:  تجهیز یک کارگاه آموزش ایمنی در استان می تواند تا اندازه زیادی در جلوگیری از بروز اتفاقات و حوادث ناگوار و صدمات مالی و جانی موثر باشد.

وی خاطر نشان کرد: این اداره کل  اقدام به تدوین سند مهارت استان در قالب یک طرح پژوهشی نموده است که روند اجرایی آن از اواخر سال جاری شروع خواهد شد .

طرح ها و پروژه هاي عمرانی در دست  اجرا  اداره كل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبي

وی درباره طرح های در دست اجرا به توسعه مرکز آموزش فنی و حرفه ای بیرجند با اعتبار هزينه شده تا کنون 1200 میلیون ریال  نام برد و افزود برای تکمیل این پروژه 2200 میلیون ریال نیاز است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان احداث مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران قائن با رشد  65  درصدی  و احداث مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران طبس با رشد 40 درصدی را از دیگر پروژه های در دست احداث استان دانست.