مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان در بازدید از نمایشگاه دستاورد های کارآموزان آموزشگاههای آزاد که در آموزشگاه زینب شهرستان بیرجند به مناسبت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی برگزار گردید نقش آموزشگاههای آزاد در مهارت آموزی را با اهمیت توصیف کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی حسین خوش آیند در این بازدید افزود د: آموزشگاه های آزاد بازوی توانمند سازمان آموزش فنی و حرفه ای محسوب می شوند که با شناسایی نقاط ضعف و رفع آنها و برجسته سازی نقاط قوت، زمینه خدمات رسانی هرچه بیشتر و بهتر را فراهم می کنند.وی با بیان اینکه آموزشگاه ها می توانند در بحث اشتغال نیز تاثیرگذار باشند، گفت: نخستین تاثیرگذاری این آموزشگاه ها، کم کردن تصدی گری دولت و اعتماد به بخش خصوصی است. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی سیاست سازمان را سپردن آموزش به بخش خصوصی دانست و اظهار کرد: باید در راستای بالا بردن کیفیت آموزش اهتمام داشته باشیم و فقط به فکر درآمد زایی نباشیم و در راستای تقویت آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای تلاش بیشتری انجام دهیم.

حسین خوش آیند با اشاره به اصل 44 قانون اساسی در خصوص کاهش تصدی گری دولت و تقویت بخش های مختلف نظام اقتصادی کشور، هدف از تشکیل آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد را آموزش مهارت های پایه و پیشرفته به روش های مختلف حضوری ، تلفیقی و الکترونیکی عنوان کرد.وی یادآور شد: آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد باید با تقویت انسجام و هماهنگی در بین خود و برگزاری منظم و مستمر نشست های هفتگی، نقاط ضعف را کارشناسی و آسیب شناسی کنند.

خوش آیند با تاکید بر تغییر رویکردها و ارائه راهکارهای عملیاتی و اثرگذار، خروج از روزمرگی و تکرار، حرکت به سمت آموزش های بازار محور و درآمدزایی اضافه کرد: کیفی سازی آموزش های ارائه شده در آموزشگاه های آزاد براساس استانداردهای آموزش فنی و حرفه ای و حرکت به سمت آموزش های اشتغال محور، کمک به نهادینه سازی و فرهنگ کسب و کار و شکوفا کردن استعدادها در جهت کارآفرینی و سازندگی حائز اهمیت است. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی به معافیت مالیاتی آموزشگاه های آزاد اشاره کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید در مرداد ماه سال 1394 با طرح معافیت مالیاتی و افزایش تعاملات فعالان بخش خصوصی با آموزش مهارت و تخصص به جوانان این مرز و بوم در توسعه و آبادانی کشورمان گام های اساسی و جدی برداشته شد. حسین خوش آیند، با تاکید بر فراهم شدن فضای کسب و کار برای ایجاد اشتغال بیان کرد: در راستای فراهم شدن مهارت آموزی، باید توسعه فضای کسب و کار در جامعه مورد توجه قرار بگیرد. وی در پایان با اشاره به عملکرد آموزشگاههای آزاد استان در سالجاری گفت: در بخش غیر دولتی و آموزشگاههای آزاد که تعداد آنها در استان 162 مرکز است، 1 میلیون و 336 هزار و 553 نفر ساعت آموزش در قالب 1442 دوره برگزار گردیده است که در این دوره ها 6 هزار و 967 نفر آموزشهای مهارتی را فرا گرفته اند.