مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی از برگزاری 94 هزار و 908  نفر- ساعت آموزش در يگان هاي نظامي و انتظامي اين استان در سال 1396خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی، خوش آیند، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای اين استان با اعلام این خبر افزود: در سال گذشته 94 هزار و 908  نفر - ساعت آموزش براي یک هزار و 216نفر از سربازان در36 دوره در قالب31حرفه و در رشته هایی مانند: سرویس و نگهداری خودرو، کارگر عمومی برق ساختمان، لوله کشی و نصاب وسایل بهداشتی، تعمیرکار تلفن همراه، ..... در واحد هاي مرزبانی، سپاه پاسداران، نيروی انتظامی و ارتش استان برگزار شد.

وی با مقایسه عملکرد آموزشی سال 1396 نسبت به سال 1395 در آموزش سربازان وظیفه افزود: در سال 1395 تعداد  302نفر از سربازان در قالب 35563  نفر - ساعت از آموزش های مهارتی بهره مند شدند که این آمار در سال 1396 با افزابش 266 درصدی به 1216  نفر ، معادل 94908  نفر - ساعت رسید.

 خوش آیند گفت: بر اساس تجربیات و نظرسنجی های سال های گذشته و هماهنگی و جلسات متعدد با فرماندهان یگان های مورد نظر، برنامه ریزی دقیقی در جهت زمانبندی و تنوع مهارت ها در مقاطع مختلف سال براي سربازان صورت می گیرد که زمینه ساز استفاده بهینه آنها از طول مدت سربازی و دوره های مهارتی می شود.

وی با اشاره به اینکه آموزش در پادگان ها با هدف افزایش مهارت های فنی و حرفه ای سربازان و در مسیر زمینه سازی برای اشتغال آنان پس از اتمام خدمت مقدس سربازی در سه حوزه صنعت، خدمات و کشاورزی به سربازان ارائه می شود اظهار داشت: پس از پایان دوره های مهارتی و انجام آزمون، گواهینامه مهارت به سربازان وظیفه اعطا می شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی، پادگان را بستر و فرصتی مناسب برای کسب مهارت و هموار شدن مسیر اشتغال سربازان دانست و بیان داشت: باید در این فرصت با ارایه آموزش های مهارتی مورد نیاز زمینه اشتغال سربازان وظیفه و ارتقای مهارت آنها را فراهم سازیم که این کار موجب توانمندسازی آنها برای ورود به بازار کار خواهد شد.

وی یکی از دغدغه‌های اصلی کشور را فقدان مهارت در جوانان که سبب افزایش بیکاری آنان پس از خدمت سربازی می‌شود، اظهار کرد و افزود: بالاترین رسالت آموزش فنی و حرفه‌ای فراهم کردن بسترهای ایجاد اشتغال و ورود نیروی جوان به دنیای کار با ارائه آموزش های مهارتی است.

در پایان خوش آیند عنوان کرد: از سال گذشته بر اساس تفاهم نامه منعقده فی مابین ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مقرر است برای مهارت افزایی و تسهیل اشتغال سربازان وظیفه نیروهای مسلح سالانه 100 هزار نفر از سربازان در سطح کشور از آموزش های  مهارتی برخوردار شوند.