در نشست مشترک اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی و  اداره کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبیبه منظور تبادل تفاهم نامه مشترک، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای از پیش بینی  برگزاری 235 هزار و 573   نفر ساعت آموزش مهارتی ویژه زندانیان  در سال 97 خبر داد. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی نشست مشترک مسولان ستادی و روسای مراکز آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با مسولان ستادی و روسای زندانها و اقدامات تامینی به منظور بررسی عملکرد این بخش برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اهمیت آموزش فنی و حرفه ای گفت: یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه انسانی، آموزش و  توانمندسازی است به شکلی که از این طریق می‌توان مشارکت توام با بهره‌وری نیروی انسانی را در فرایند توسعه کشور شاهد بود. نیروی انسانی توانمند در مسیر توسعه همه جانبه کشورها، بر شاخص‌هایی همچون رشد اقتصادی، اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، کاهش فقر و توزیع عادلانه درآمد تاثیرگذار است.

خوش آیند در ادامه  با اشاره به به نقش مهارت در جلوگیری از گرایش به اعتیاد، بزهکاری و خلاف گفت: سازمان های اجتماعی بدنبال آنند که با سواد آموزی، جلب زندانیان در تحصیلات رسمی و حتی آکادمیک و بخصوص مهارت آموزی و ایجاد شرایط اشتغال در فرد، ضمن تقویت شخصیت و منزلت اجتماعی آن، از روی آوری مجدد به تخلف جلوگیری کنند. وی ادامه داد مطالعات نشان داده‌اند که در اثر آموزش زندانیان، کاهش معنی‌داری در تکرار جرم توسط آنها اتفاق افتاده است.  خوش آیند افزود به منظور توسعه کارآفرینی ، حمایت از افراد واجد شرایط بیکار ، اشتغال اقشار آسیب پذیر و پیشگیری از وقوع جرم توسط زندانیان آزاد شده یا خانواده زندانیان و با توجه به اینکه این قشر از افراد، یکی از گروههای هدف بهره بردار از آموزشهای فنی وحرفه ای می باشند سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور سالهاست از طریق عقد تفاهم نامه با سازمان امور زندانها و ستاد مبارزه با موادمخدر نسبت به آموزش زندانیان و معتادین درمان یافته و خودمعرف اقدام می نماید. در خراسان جنوبی نیز در راستای سیاست سازمان متبوع نسبت به آموزش زندانیان و آسیب دیدگان اجتماعی برنامه ریزی لازم صورت می پذیرد که در این راستا در سال 96  به میزان 238 هزار و 551   نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای در زندانهای استان اجرایی گردیده است . وی ادامه داد در سال گذشته یک هزار و 670    نفر از زندانیان در قالب  96    دوره آموزشی  در 60  حرفه آموزشی ، مهارتهای مورد نیاز را فرا گرفته اند. 

خوش آیند با اشاره به برگزاری آموزشهای مهارتی ویژه زندانیان در سال 97 گفت : در سال 97 به میزان 235 هزار و 573  نفر ساعت آموزش در زندانهای بیرجند، قائن، نهبندان، طبس و فردوس برای 2199 نفر برگزار خواهد شد. در پایان این نشست تفاهم نامه دوجانبه به منظور اجرای آموزشهای مهارتی ویژه زندانیان امضاء و مبادله گردید و طرفین اظهار امیدواری کرند در سال 97  نیز همانند سال گذشته با همکاری و هم افزایی متقابل آموزشهای مورد نیاز این قشر به منظور ایجاد روحیه کار و کار آفرینی و جلوگیری از بازگشت به زندان  ارائه گردد.