3 میلیون و 504 هزار و 519 نفر – ساعت آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای در سال 1397 در استان خراسان جنوبی ارائه شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی، حسین خوش آیند، مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای این استان در آیین افتتاح برنامه بازدید دانش آموزی و دانشجویی از مراکز آموزش فنی و حرفه ای به مناسبت هفته مشاغل و هفته کار و کارگر با اشاره به اهمیت جایگاه آموزش های فنی و حرفه‌ای، افزود: در راستای ماموریت ها و رسالت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور که همان تربیت نیروی کار ماهر و متخصص و ارتقای سطح مهارتی شاغلان در جامعه است، در استان خراسان جنوبی طی سال 97 به میزان 3 میلیون و 504 هزار و 519 نفر- ساعت آموزش مهارتی در  مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی، صنایع، سیار و طرح نوین کارآموزی در محیط کار واقعی در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدماتی به متقاضیان ارائه داده اند.

خوش آیند با اشاره به میزان دوره ها و تعداد کارآموزان و رشته‌های آموزش فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی گفت: در بخش آموزش در مراکز ثابت که عموما آموزش های پایه‌ای و تخصصی را شامل می‌شود، در سال جاری یک میلیون و 784 هزار و 79 نفر-  ساعت معادل 8هزار و 517 نفر آموزش دیده‌اند. که از این تعداد 4 هزار و 261 نفر مرد و 4 هزار و 256 نفر زن هستند.

وی افزود در بخش آموزش های سیار و روستایی به منظور جبران کمبود مراکز ثابت در نقاط دور دست و فاقد مرکز که سرمایه‌گذاری در آن نقاط مقرون به صرفه نيست، اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان  خراسان جنوبی در سال 1397 توانسته در مناطق محروم، روستاها و عشایر در قالب آموزش روستائیان، 558 هزار و 376 نفر- ساعت معادل 2 هزار و 852 نفر دوره خدمات آموزش مهارتی ارائه کند. که از این تعداد آموزش دیدگان 624 نفر مرد و 2 هزار و 201 نفر زن می باشند.

وی به آموزش های ارائه شده در پادگان های نظامی و ندامتگاه ها اشاره کرد و گفت: در سال جاری 290 هزار و 719 نفر ساعت در بخش پادگان آموزش مهارتی ارائه شده و 3 هزار و 490 نفر از سربازان پادگانها آموزشهای مهارتی را فرا گرفته اند. خوش آیند ادامه داد در زندانها نیر 258 هزار و 145 نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای ویژه زندانیان ارائه شده است و یک هزار و 853 نفر از زندانیان استان از خدمات آموزشی؛ آموزش فنی و حرفه ای بهره مند شده اند که از این تعداد 144 نفر زن و یک هزار و 709 نفر مرد هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: آموزش در مراکز ضمن کار(آموزش در صنایع) با توجه به موقعیت استان و ضرورت تأمین نیروی کار ماهر مورد نیاز صنایع استان، نیز اجرا گردیده است و مراکز آموزش فنی و حرفه ای تابعه این اداره کل توانسته‌اند نسبت به آموزش مهارتی 83 هزار و 502 نفر-  ساعت معادل یک هزار و 325 نفر دوره در بخش  صنایع و بنگاه های اقتصادی اقدام نمایند.

وی به بخش مهارت آموزی در محیط کار واقعی اشاره و اعلام کرد: در بخش طرح نوین مهارت آموزی در محیط کار واقعی 193 هزار و 342 نفر - ساعت آموزش های مهارتی ارائه شده است و 632 نفر آموزشهای مهارتی را فرا گرفته اند. که از این تعداد 476 نفر مرد و 156 نفر زن هستند.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در پایان گفت: با توجه به وجود توانمندي ها، امكانات و ظرفيت هاي سخت افزاري و نرم افزاري قابل توجه در مراكز آموزش فني و حرفه اي و ضرورت معرفي آنها به جامعه، برنامه «بازديد دانش آموزي و دانشجویی  از مراكز آموزش فني و حرفه اي» به صورت هماهنگ كشوري از دوم تا يازدهم ارديبهشت ماه، هم زمان با هفته معرفي مشاغل  و هفته کارگر برگزار مي شود.

بنابراین گزارش، علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با مراکز آموزش فنی وحرفه ای شهرستان محل اقامت خود تماس بگیرند.