نشست انعقاد تفاهم نامه همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان با سازمان زندانها و اقدامات تامینی خراسان جنوبی برگزار شد. در این نشست عملکرد سال 97 بررسی و عنوان شد: 2 هزار و 671 نفر در راستای کاهش آسیب های اجتماعی در سال 1397،  آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای را  فرا گرفتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی، حسین خوش آیند،  مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای این استان در نشست انعقاد تفاهم نامه همکاری در سال 98 با سازمان زندانها و اقدامات تامینی استان ضمن تشکر از فعالیت های صورت گرفته گفت: بستر سازی برای مهارت آموزی، راه حل کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای ادامه داد در سال 97 به میزان، 386 هزار و 751 نفر ساعت معادل 2 هزار و 671 نفر دوره آموزش مهارتی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی ارایه شده که از این تعداد 2 هزار و 48 نفر مرد و 623 نفر زن هستند.

خوش آیند افزود: در سال 97 آموزش های مهارتی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی برای یک هزار و 395 نفر از زندانیان، 430 نفر از معتادان بهبود یافته، 254 نفر از ساکنان سکونتگاه های  غیر رسمی، 592 نفر از مراکز درمان بهزیستی در معرض آسیب های اجتماعی در استان خراسان جنوبی ارایه شده است.

وی با بیان اینکه راهکار ایجاد اشتغال پایدار، مهارت‌آموزی است، افزود: معضل بیکاری یکی از مهم‌ترین مشکلات جامعه امروزی است که مهارت‌آموزی و شرکت در دوره‌های آموزشی هم می تواند در کاهش بیکاری و همچنین کاهش آسیب های اجتماعی تأثیرگذار باشد.

خوش آیند با اشاره به اینکه طلاق، اعتیاد و حاشیه نشینی مهمترین معضلات اجتماعی به شمار می روند و این آسیب ها از نبود اشتغال در جامعه نشات می گیرد، گفت: برای ایجاد اشتغال پایدار به جای گسترش فضاهای آموزشی و صدور مدارک دانشگاهی، باید مهارت و کار به آنها آموزش داد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی علت بیکاری بسیاری از افراد را نداشتن مهارت دانست و گفت: در صورت فراهم کردن زمینه برگزاری دوره های آموزش و مهارت آموزی، فرصت های شغلی  برای مددجویان نهاد های حمایتی و افراد در معرض آسیب های اجتماعی مهیا می شود.

وی با بیان  اینکه آموزش های مهارتی در حاشیه شهرها که با مشکلات متعددی مواجه هستند می‌تواند سطح زندگی مردم را در این مناطق ارتقا دهد، اضافه کرد: برای حل مشکلات ساکنان سکونتگاه های غیررسمی ضرورت دارد اشتغال را در اولویت قرار داده و پس از مهارت آموزی و توانمند سازی به سمت بازاریابی برای فروش محصولات تولیدی آنها گام برداشت.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به رشته ها و حرفه های آموزش داده شده در حوزه آسیب های اجتماعی، خاطر نشان کرد: بافنده گلیم، زرشک کار، چادر شب باف، سرویس کار خودرو، لوله کشی گاز خانگی و تجاری، نقاشی ساختمان، جوشکاری، در و پنجره ساز پروفیل آهنی، بافنده گلیم تابلویی، نقاش شیشه های تزیینی، آشپزی و ... از جمله حرفی است که در حوزه آسب های اجتماعی آموزش داده شده و برنامه ریزی منسجمی برای سال جدید تدوین شده است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به نقش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در اشتغال‌زایی جوانان فاقد مهارت، عنوان کرد: همفکری، تعامل و همکاری دستگاه‌های متولی، توانمندسازی اقشار جامعه به‌ویژه قشر محروم در اشتغال‌زایی به عنوان یکی از موثرترین راهکارهای کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه تنها راه حل معضلات حاشیه‌نشینی و بیکاری است.

شایان ذکر است در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری در سال 98 منعقد و از آقای مرشد زاده به نمایندگی از مربیان فعال در بخش زندان تقدیر بعمل آمد.