در دومین روز از هفته ملی مهارت و ترویج آموزشهای فنی و حرفه ای که به عنوان آموزش فنی و حرفه ای،جوانان،مهارت، تدبیر و امید  نامگذاری گردیده است نمایشگاه گذر مهارت در شهرستان نهبندان افتتاح گردید.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی رئیس مرکز آموزش فنی وحرفه ای نهبندان در مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای آموزشی و کارگاه های گذر مهارت با اشاره به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، بیان داشت:  بهره مندی از نیروی انسانی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه اقتصادی تنها با برخورداری جوانان از دانش و مهارت  و ایجاد زمینه های  اشتغال امکان پذیر است.

مالدارتنها یکی از دغدغه‌های دولت را بحث ایجاد اشتغال و حمایت از تولید ملی و سرمایه‌های ایرانی دانست و اذعان داشت: ارائه آموزش های مهارتی متناسب با نیاز بازار کار که به اشتغال منتهی می شود جزو برنامه‌ هایی است که بر عهده ما گذاشته شده است .

وی هدف از برگزاری نمایشگاه ها و گذرهای مهارتی را، معرفی مشاغل در زمینه های مختلف عنوان کرد و گفت: مردم به خصوص نوجوانان و جوانان با شرکت در این گذرها، به کسب مهارت علاقمند خواهند شد و این علاقمندی منجر به ترغیب آنان به شناسایی مشاغل مختلف و کسب مهارت آموزی خواهد شد.

رئیس مرکز در ادامه به تحقق شعارسازمان «هر ایرانی یک مهارت ، هر خانه یک کارگاه تولیدی و هرکارگاه یک آموزش اشاره نمود.  وی افزود: بسیاری از جوانان علاقه مند به مهارت آموزی هستند  و برخی افراد از رشته ها و شرایط برگزاری کارگاه های آموزش مهارت اطلاع کافی ندارند از این رو نمایشگاه دستاوردهای آموزشی و کارگاههای گذر مهارت و همچنین راه اندازی پایگاه مشاوره شغلی و مهارت آموزی رایگان در محل نمایشگاه به منظور تسهیل حضور شهروندان در فضاهای آموزش شغلی، معرفی دستاوردهای کارآموزان، توسعه و ترویج فرهنگ کار و مهارت آموزی دایر می‌شود  که  علاوه بر معرفی توانمندی‌های مجموعه آموزش فنی و حرفه ای، زمینه آشنایی بیش از پیش با فرهنگ کار و مهارت آموزی و ایجاد اشتغال مولد و پایدار در رشته های مختلف مهارتی و حرفه ای از طریق برپایی کارگاه های آموزشی فراهم می شود.

مالدارتنها افزود:  12 رشته آموزشی و بالغ بر 25 حرفه مهارتی،  دستاوردهای آنها در این نمایشگاه در معرض دید و معرفی علاقمندان قرارگرفته که می توان به  رشته هایی نظیر : صنایع دستی ، بافت ، چوب ، چرم ، شیشه ، هنرهای تزئینی، هنرهای تجسمی، صنایع پوشاک  اشاره نمود.

مالدارتنها در پایان با بیان اینکه ای نمایشگاه از 1 مرداد ماه لغایت 5 مرداد ماه همه روزه در نوبت صبح و عصر پذیرای علاقمندان است اظهار امیدواری نمود که بتوانیم ضمن جلب حمایت مردم، با اجرای این برنامه ها  درمسیر توسعه فرهنگ مهارت آموزی،  نهادینه شدن آموزش های فنی و حرفه ای در سبد خانواده ها و به نمایش گذاشتن اهمیت و نقش آموزش های مهارتی در اشتغال جوانان منطقه ،گام موثری  برداریم .