تغییر زبان

وقتهای خروج از دسترس

خبرخوان

ورود کاربران

فرابرچسب ها

نقشه سایت

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

اطلاعیه ها

برگزاری همایش راهکارهای فعال سازی وسرمایه گذاری در معادن شاهکوه نهبندان

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در همایش راهکارهای فعال سازی وسرمایه گذاری در معادن شاهکوه نهبندان که در بیرجند برگزار شد با بیان اینکه توسعه عاملی در امنیت است، گفت: فرش قرمز سرمایه‌گذاری در خراسان جنوبی پهن است و حضور سرمایه گذاران را می‌طلبد تا آینده خوبی برای توسعه استان از جمله حوزه سنگ‌های گرانیتی نهبندان داشته باشیم.

آقای نخعی افزود: بر اساس آخرین پایش مجلس شورای اسلامی، استان خراسان جنوبی مانند چند دوره اخیر از لحاظ شاخص امنیت سرمایه‌گذاری رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است که این بزرگترین ظرفیت بوده و به راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت.

وی گفت: در دو سال اخیر اقدامات زیربنایی بسیار مهمی در استان شروع شده که بخشی به نتیجه رسیده یا در حال انجام است و زمینه حضور سرمایه‌گذاران در استان را فراهم کرده است.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی افزود: ایجاد زیرساخت‌های لازم، بهبود فضای کسب و‌کار، تامین منابع مالی، سوق دادن اعتبارت بانکی به سمت حمایت از تولید از جمله وظایف بخش دولتی است که برای حمایت از سرمایه‌گذار باید انجام شود.

وی با بیان اینکه در بحث انتقال آب به خراسان جنوبی کارهای بسیار خوبی در حال انجام است، افزود: اقداماتی برای انتقال آب از خلیج فارس به کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی در حال انجام است تا کرمان اجرا شده و به زودی عملیات انتقال آب به استان هم در حال اجرایی شدن است.

آقای نخعی افزود: موضوع انتقال آب به استان که زمانی خیلی بلندپروازانه به نظر می‌رسید در حال انجام بوده و انتقال آب به سمت نهبندان یکی از خواسته‌های مهم ما بوده و هست.

وی افزود: نهبندان با توجه به اینکه درانتهای استان و هم مرز با استان سیستان و بلوچستان قرار دارد طرح انتقال آب از عمان هم خواهیم داشت که مقدمات کار آماده شده و به زودی منتقل خواهد شد لذا در آینده نگرانی در خصوص آب در استان نخواهیم داشت.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از رویاهایی که داشته و دارم این است که در حوزه گرانیت نهبندان بتوانیم قدم بزرگی برداریم به همین دلیل از ابتدای شروع به کار در مجلس شورای اسلامی جلسات متعددی با مسئولان متعدد از جمله وزیر صمت برگزار و بر مبنای آن برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد.

وی گفت : در شهرستان مرزی نهبندان ظرفیت‌های بسیار با کیفیت و با تنوع گرانیتی را داریم در حالیکه سهم استان در بازار بین الملل اندک است.

آقای نخعی یکی از مهمترین ظرفیت‌های نهبندان را معادن گرانیت آن معرفی کرد و گفت : کشورهایی که قابل مقایسه با ما در حوزه سنگ‌های گرانیتی نیستند امروز سهم قابل توجهی در بازار بین الملل دارند و باید از این ظرفیت در نهبندان استفاده شود.

وی گفت : سلسله نشست‌های تخصصی با ایمیدرو برگزار شد و تاکید داریم جلسات با مصوبه مشخص، خروجی دقیق داشته و به طور مرتب با حصول نتیجه ادامه یابد که همایش امروز یکی از برنامه‌ها است.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی افزود: بازار گرانیت در دنیا نه تنها رو به کاهش نیست که رو به پیشرفت است، دوران طلایی برای گرانیت در دنیا شروع شده و باید از آن نهایت استفاده را ببریم.

وی گفت: با این نوع بروکراسی و برنامه‌ریزی نمی‌توانیم نهایت استفاده را ببریم بلکه باید برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه داشته باشیم لذا درخواست داریم این‌ نشست‌ها ادامه یافته تا خروجی مناسبی داشته باشد.نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: بازار و صنعت سنگ کاملا خصوصی بوده و ظرفیت خوبی است که فقط نیازمند حمایت است.

وی نبود برق را یکی از مهمترین مشکلات معادن شاهکوه نهبندان دانست و گفت: عملیات اجرایی پروژه برق رسانی به معادن شاهکوه که سالیان طولانی است سرمایه‌گذاران و بهره برداران منتظر آن بودند آغاز شده و نیمه اول سال آینده اگر با همین روند پیش برود برق منطقه تامین خواهد شد.آقای نخعی نبود نیروی آموزش دیده و ماهر در حوزه معادن یکی دیگر از مشکلات دانست و افزود: این ‌مسئله را در چند مسیر دنبال کردیم از جمله اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای نهبندان از سال تحصیلی ۹۹ در چهار رشته از جمله معدن شروع بکار کرد.

(ادامه دارد )

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین رییس سازمان فنی و حرفه‌ای در سفر به نهبندان با احداث دپارتمان ملی معدن در نهبندان موافقت کرد که پروژه در حال اجرا است و این می‌تواند زیربنای بسیار مهمی در توسعه معدنی منطقه باشد.
وی افزود: ظرفیت‌های آموزشی بسیار خوبی در حوزه معدن وجود دارد و اگر این دپارتمان با همکاری ایمیدرو ادامه یابد و سازمان فنی و حرفه‌ای برای تدوین استانداردهای خود مسایل روز معدن را آموزش دهد، شاهد توسعه خواهیم بود.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شکل‌گیری کسب و کارها نیازمند آموزش حرفه‌ای است، افزود: ظرفیت‌های فوق العاده‌ای در نهبندان وجود دارد و امروز به عنوان نماینده مردم ادعا می‌کنم این شهر محروم و توسعه نیافته نیست بلکه رو به توسعه است.

آقای نخعی از نهبندان به عنوان شهر رو به توسعه یاد کرد و گفت: اقدامات خوبی در حوزه برق، گاز، بهداشت و درمان و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های متعدد در حال انجام است.

وی افزود : صندوق حمایت از فعالیت‌های معدنی نقش تعیین کننده‌ای در حوزه سنگ‌های گرانیتی دارد و پیشنهاد می دهیم بسته مالی مشخصی برای حمایت از گرانیت نهبندان تعریف شود تا بتوان از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

 دبیرکل انجمن سنگ ایران نیز گفت: در دنیا ۱۸ میلیارد دلار بازرگانی سنگ داریم که از این مبلغ، ایران سهم کوچک ۲۰۰ میلیون دلاری دارد و باید به سمت افزایش این سرمایه پیش روی کنیم. 

شریفی گفت: حدود ۱۲ میلیون مترمربع سنگ فرآوری شده صادر میکنیم که حدود یک میلیون متر مربع آن گرانیت است و می‌تواند با محوریت صادرات از نهبندان افزایش پیدا کند و در پروژه‌های بزرگ بین المللی گرانیت نهبندان خودنمایی کند. 

وی افزود: چنانچه اراده اجرایی داشته باشیم می‌توانیم نهبندان را به قطب گرانیت ایران تبدیل کنیم. 

 نماینده صندوق بیمه فعالیت های معدنی در این همایش گفت: در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ بیست و پنج فقره بیمه نامه برای معادن خراسان جنوبی صادر شده است.

شاه کرمی با بیان اینکه عمده معادن معرفی شده به صندوق حمایت تحت پوشش قرار گرفته اند، افزود: در این میان معادن سنگ از سهم کمتری برخوردار بوده اند.

وی با بیان اینکه محدودیتی در پرداخت منابع نداریم، گفت: برای ماشین آلات بالای ۳۰۰ میلیارد ریال به واحدهای معدنی اعم از واحدهای فلزی و غیرفلزی تا خاک های صنعتی کمک شده است.

در این جلسه از هزینه‌های بالای سرمایه گذاری در معادن، بالا بودن اجاره ماشین آلات، ظرفیت پایین کارکرد معادن، بُعد مسافت و کرایه حمل  بالا به عنوان مشکلات پیش روی معدن‌کاران یاد شد. 

همچنین در این جلسه از احداث کلینیک خدمات معدن با کمک نظام مهندسی معدن، ایجاد بسته مالی برای حمایت از گرانیت نهبندان، احداث ۴ کارخانه قله بری فرآوری سنگهای گرانیت،  ورود سنگ به لیست کالاهای ترجیحی، ایجاد تنوع در سبد محصولات سنگی، به روز کردن شیوه های استخراج، تاسیس کارگاه های آهنی به عنوان راهکارهای توسعه معادن گرانیت نهبندان یاد شد. 

همچنین تصویب حذف پرداخت حقوق دولتی معادن برای ۵ سال در شورای معادن استان، تسهیل در ورود ماشین آلات معدنی متناسب با شرایط استان، تسریع پروژه انتقال برق، ایجاد شهرک سنگ، ایجاد شرکت سرمایه گذاری فعال در حوزه معادن با پیگیری خانه معدن، تأمین زیرساخت‌های جاده ای توسط ایمیدرو، امتیاز دادن برای واگذاری پهنه های معدنی در مزایده از جمله مصوبات این همایش بود.
منبع : خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی