تغییر زبان

وقتهای خروج از دسترس

خبرخوان

ورود کاربران

فرابرچسب ها

نقشه سایت

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

اطلاعیه ها

پیام نماینده‌ی مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه به مناسبت هفته ملی مهارت و روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه‌ای

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و تحیات

🔷 بدون تردید توانمندسازی نیروی انسانی از طریق آموزش مهارت‌های شغلی و تخصصی در راستای ترغیب و توسعه کارآفرینی به ویژه در مراکز آموزش مهارتی یکی از راه کارهای اساسی محسوب می‌شود که می تواند در عرضه نیروی انسانی توانمند و کارآفرین و در نهایت کاهش مشکلات اقتصادی و اشتغال و هم‌چنین افزایش بهره‌وری و کارایی شاغلین بخش های مختلف منجر شود.💯

🔶 امروزه ایجاد تحول در بازار کار و اشتغال در کشور مستلزم نیروی انسانی ماهر است که در این راستا نقش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به عنوان یکی از بزرگ‌ترین متولیان و مجریان دولتی در امر آموزش های غیر رسمی کشور با انتقال مهارت های مختلف به فراگیران و جذب آنان به بازار کار و ایجاد اشتغال مولد و پایدار بیش از گذشته احساس می شود.

🔷 این در حالی است که آموزش های مهارتی و مهارت افزایی ، عنصر اصلی و محرک اشتغال و رونق تولید محسوب می شود اما در کشور ما ضعف مهارت ها در پاسخگویی به نیاز روز بازار و از سویی نبود زیرساخت‌های لازم مانعی بزرگ برای خلق فرصت های جدید شغلی و در عین حال رفع بیکاری و توسعه تولید است.

🔶 اگر چه در جهان امروز پیشرفت و رفاه جوامع حاصل سخت کوشی ، برنامه ریزی و نوآوری و اشتغال و تولید مبتنی بر مهارت های فردی و جمعی برنامه ریزی و به اجرا در می‌آید ،اما با این حال از ضرورت ها و الزامات رشد و توسعه اقتصادی نظام آموزشی برای ایجاد مهارت های لازم ، سرمایه انسانی است و در این میان آموزش های فنی و حرفه‌ای تلفیقی از علم،فن ،هنر، خلاقیت و نوآوری بوده و نقش بسیار مهمی در تأمین نیروی انسانی کارآمد ایفا و مضمونی توسعه ای دارد که انتظار می‌رود سازمان فنی و حرفه‌ای با ارائه آموزش های مهارتی ،بتواند نقش بسزایی در تربیت نیروی انسانی ماهر و کاهش بیکاری ایفا کند.

🔷 از همین رو از یک سو یکی از اولویت‌های مهم در سرمایه گذاری های آموزشی ، توسعه و گسترش آموزش های مهارت محور است و از سوی دیگر عدم سرمایه گذاری کافی در آموزش های مهارتی به معنی غفلت و فنای سرمایه های انسانی تلقی می‌شود.

🔶 با این وجود مهارت آموزی نقش مهمی در رونق اشتغال و کارآفرینی دارد و این مهم در دست‌یابی به توسعه پایدار در یک جامعه ، بسیار اثرگذار است. لذا مهارت آموزی برای رسیدن به یک جامعه کارآفرین ، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

🔷 با عنایت به اینکه پیشرفت و توسعه جوامع در گرو سرمایه های انسانی صاحب مهارت است ،مهارت آموزی نقش مهمی در رونق اشتغال و کارآفرینی دارد و این مهم در دست‌یابی به توسعه پایدار در کشور بسیار اثرگذار است که بدین جهت مهارت آموزی برای رسیدن به جامعه ما آفرین ، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

🔶 از این رو آموزش های فنی و حرفه‌ای تا حد زیادی می تواند در تأمین نیازهای سالانه اشتغال نیروی انسانی ماهر به شیوه های تعاونی و خصوصی در مناطق مختلف کشور باشد و در این راستا نیاز به گسترش آموزش های فنی و حرفه‌ای در مقایسه با آموزش های نظری بیش از پیش محسوس می گردد.

🔷 بنابراین آموزش های فنی و حرفه‌ای باید با نیاز سنجی از بازار کار ، مهارت و دانش علمی مورد نیاز دنیای کار را ارتقاء بخشد.

🔶 خوشبختانه در سال های اخیر آموزش های فنی و حرفه‌ای در کشور نه تنها عهده دار تربیت نیروی کار مورد نیاز بخش های مختلف اقتصادی می باشد بلکه از طریق بستر سازی خوداشتغالی و توسعه کسب و کار ، به حل مشکل بیکاری نیز کمک می‌کند.

🔷 در این میان اگرچه گسترش آموزش های مهارتی نیازمند همت مضاعف همه دست اندرکاران عرصه آموزش های فنی و حرفه‌ای است اما کارآفرینی و ترویج آموزش های فنی و حرفه‌ای و هفته مهارت فرصت مناسبی برای توجه به نقش آموزش های فنی و حرفه‌ای در توسعه کشور و اهمیت دادن به آموزش عملی و مهارت آموزی است.

🔶 بر این اساس تردیدی نیست که در عصر حاضر نیروی انسانی ماهر می تواند پایدارترین تکیه گاه رونق و شکوفایی تولید و اقتصاد کشور باشد. از این رو توجه به مهارت و ارتقاء آن نقش بسزایی در توسعه اقتصادی کشور داشته و ضمن تعالی سازمانی ، پیشرفت و آبادانی کشور را نیز به دنبال خواهد داشت.

💠 اینجانب هفته ملی مهارت و ۶ مرداد ماه روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه‌ای را به کلیه تلاش گران و دست اندرکاران عرصه آموزش های فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی به ویژه شهرستان های «نهبندان و سربیشه» تبریک و تهنیت عرض نموده و توفیقات روزافزون همگان را در راستای منویات رهبر معظم انقلاب و تحقق سیاست‌های دولت در جهت خدمات آموزشی و مهارت افزایی با هدف کارآفرینی و رونق کسب و کار و اشتغال از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم