تغییر زبان

وقتهای خروج از دسترس

خبرخوان

ورود کاربران

فرابرچسب ها

نقشه سایت

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

اطلاعیه ها

پایگاه خبری خاورستان :گروه های جهادی نقش موثری در محرومیت زدایی دارند / دستگاههای دولتی بازوی کمکی باشند

دسته بندی :

به گزارش خبرنگار خاورستان، هفته بسیج به تازگی پشت سر گذاشتیم و در این هفته از ۶۵ جهادگر برتر خراسان جنوبی تجلیل شد. جهادگرانی که بدون ادعا و با اخلاص در هر زمینه ای در روستاهای مرزی و کم برخوردار و مناطق روستایی استان حاضر شده و مشغول خدمت رسانی هستند. اوج فعالیت گروه های جهادی ایام نوروز و تابستان است اما در مناسبت های مختلف نیز شاهد فعالیت جهادگران در عرصه های مختلف از عمرانی گرفته تا بهداشتی، فرهنگی، ورزشی، علمی آموزشی و … هستیم.

چند سالی میشود گروه های جهادی خراسان جنوبی مهارت محور شده و با راه اندازی گروه های جهادی فنی مهندسی خدمات ارائه شده به مردم گستره وسیع تری پیدا کرده است خدمات از جمله تعمیر لوازم خانگی، خیاطی، آرایشگری، جوشکاری، لوله کشی و مشابه این که در مناطق روستایی بسیار مورد نیاز است.

در خراسان جنوبی بیش از ۲۸ هزار جهادگر در قالب بیش دو هزار گروه جهادی به مردم خدمت میکنند. گروه های جهادی که در سامانه اطلس جهادی ثبت شده اند.

همیشه در گزارش ها برای بیان فعالیت های جهادگران از حس و حال جهادگر‌، سختی کار و دوری از خانواده و این مسائل نوشته شده در حالی که این جهادگران بی ادعا برای اینکه بتوانند یک گروه جهادی یک روزه برای خدمت رسانی با کیفیت به مناطق روستایی و کم برخوردار باشند نیازمند حمایت هایی چه مالی، ابزاری، خودرویی و … توسط نهادهای دولتی اند. بسیج سازندگی با همکاری خیران به مردم کمک رسانی کرده و اعتبار و بودجه خاصی در این خصوص ندارند.

مشکلات در خراسان جنوبی گسترده و مختلف است از خشکسالی و کمبود آب گرفته تا نداشتن خانه مستحکم در برخی مناطق، نبود پزشک و مسائل درمانی و موارد مشابه نمونه هایی از مشکلات استان است که جهادگران سعی میکنند در حد بضاعت برای کمتر کردن این مشکلات و کمبودها وارد میدان شوند اما برای ادامه مسیر و به نتیجه رساندن کار نیازمند همراهی سایر نهادهای دولتی اند همراهی هایی که میتواند مالی نباشد بلکه با امانت دادن ابزار و امکانات، خودرو، نیروی متخصص و … میتوان بازوی کمکی جهادگران برای خدمت به مردم بود.

برای آشنا شدن با مشکلات و نیازهای جهادگران با تعدادی از جهادگران برتر خراسان جنوبی به گفت و گو پرداختیم.

رضا صادقی مسئول گروه جهادی شهید ابراهیم هادی شهرستان فرروس و جهادگربرتر استان در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: گروه جهادی شهید ابراهیم هادی سه سال میشود راه اندازی شده است.

وی افزود: عمده فعالیت های این گروه جهادی در زمینه عمرانی است و شامل ساخت سرویس بهداشتی برای افرادی که در مناطق روستایی شهرستان از داشتن سرویس بهداشتی مناسب محروم هستند، کمک به ساخت مسکن محرومان برای مددجویان کمیته امداد و سایر موارد مشابه میشود‌.

مسئول گروه جهادی شهید ابراهیم هادی و جهادگر برتر استان بیان کرد: با توجه به عمرانی بودن این گروه جهادی تعدادی از اعضای گروه استاد بنا هستند و از قضا تعدادی از این استاد بناها در شهرداری فردوس مشغول بکار هستند.

صادقی عنوان کرد: معمولا فعالیت های عمده و مهم این گروه جهادی برای روزهای پنجشنبه و جمعه و در مناسبت های خاص برنامه ریزی میشود اما آن دسته از اعضای گروه جهادی که نیروی شهرداری هستند برای مرخصی گرفتن مشکل دارند‌‌.

وی اظهار کرد: شهردار فردوس با مرخصی گرفتن این چند نفر مشکلی ندارد اما مسئول مربوطه در شهرداری همکاری لازم را ندارد و به این افراد که اغلب استاد بنا هستند مرخصی نمیدهد و در حال حاضر که روزها بسیار کوتاه است تنها با یک روز جمعه نمیتوان کاری را پیش برد.

مسئول گروه جهادی شهید هادی و جهادگر برتر استان عنوان کرد: از دیگر مشکلات ما نداشتن ابزار و تجهیزات مناسب و مورد نیاز کار است اغلب وسایل و ابزار را اعضای گروه خودشان تهیه کرده یا از دوستان، همسایگان و اقوام امانت میگیرند.

صادقی بیان کرد: اگر شهرداری یا سایر سازمانها وسایل و ابزار مورد نیاز را در اختیار گروه جهادی بگذارند نیز کمک قابل توجهی شده و کار بهتر انجام و پیشرفت دارد.

وی خاطرنشان کرد: به فرمانداری فردوس پیشنهاد دادیم برای همکاری با گروه جهادی ابزار مورد نیاز را تهیه و در اختیار ما قرار دهند اما تاکنون اقدامی انجام نشده است. بخشداری دو سال قبل به ما قول داد که ابزار مورد نیاز را تهیه کند اما تاکنون این امر اتفاق نیفتاده است.

مسئول گروه جهادی شهید هادی و جهادگر برتر استان تصریح کرد: در اعضای گروه جهادی ما استاد بنا، رنگ کار و لوله کش حضور دارند اما ابزار مناسب، کافی و مورد نیاز نداریم.

هادی قدیری مسئول گروه جهادی شهید حاج قاسم سلیمانی و جهادگر برتر استان در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: گروه جهادی شهید حاج قاسم سلیمانی در سال ۱۳۹۸ راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه این گروه جهادی یک گروه فنی مهندسی، خدماتی، پزشکی، جوشکاری، برق کاری، آرایشگری زنانه و مردانه، تاسیسات، خیاط، اشتغال و … است، افزود: این گروه جهادی یک گروه جهادی باز بدون محدودیت تخصص و مهارت خاص است.

مسئول گروه جهادی شهید سلیمانی و جهادگربرتر استان بیان کرد: نحوه کار گروه های مختلف در این گروه جهادی به گونه ای است که قبل از حضور گروه جهادی در روستاها ابتدا نیاز هر روستا بررسی و مورد سنجش قرار میگیرد و بر اساس نیاز سنجی انجام شده گروه جهادی مورد نیاز به روستا اعزام میشود؛ اگر نیاز عمرانی باشد افراد متخصص این کار، نیاز پزشکی باشد پزشکان عضو گروه جهادی، نیاز خدماتی باشد اعضای مختص خدمات رسانی و به همین صورت اعزام انجام میشود.

گروه های جهادی نقش موثری در محرومیت زدایی دارند

قدیری با بیان اینکه  فعالیت این گروه ها نقش موثری در محرومیت زدایی مناطق کم برخوردار دارد،عنوان کرد: بسیج سازندگی و فنی و حرفه ای دو نهاد و دستگاه دولتی هستند که نهایت همکاری را با این گروه جهادی دارند.

وی اظهار کرد: فنی و حرفه ای در بحث تجهیزات، نیرو انسانی و مربی های مورد نیاز ، خودرو و … با این گروه جهادی همکاری دارد.

مسئول گروه جهادی شهید سلیمانی و جهادگر برتر استان گفت: معمولا دستگاه های دولتی منابع مالی و اعتباری برای کمک به گروه های جهادی نداشته و اگر تقاضای کمک از ادارات دولتی کنیم میگویند بودجه نیست اما همیشه قرار نیست حمایت ها مالی باشد بلکه با امانت دادن وسایل، خودرو و سایر امکانات میتوانند با گروه های جهادی همکاری کنند که نتیجه این همکاری هم رفع و کاسته شدن مشکلات مردم مناطق روستایی و کم برخوردار است.

قدیری به در نظر گرفتن بودجه برای گروه های جهادی در مجلس اشاره کرد و افزود: اگر این مسئله محقق شود مقداری از مشکلات مردم در مناطق روستایی و کم برخوردار حل میشود.

وی اظهار کرد: عمده حمایت های مالی از گروه های جهادی توسط خیران، مردم، بسیج و سپاه انجام میشود.

مسئول گروه جهادی شهید سلیمانی و جهادگر برتر استان، عنوان کرد: گروه جهادی شهید سلیمانی کم برخوردارترین روستاهای شهرستان قاین را برای فعالیت و خدمات رسانی انتخاب میکند.

قدیری خاطرنشان کرد: تعداد اعضای گروه جهادی بسته به نوع فعالیت در هر روستا متفاوت است اما تعداد اعضای گروه بین ۱۸ تا ۲۶ نفر می باشد.

وی به نقش رسانه ها برای معرفی گروه های جهادی تخصصی و تبین عمده فعالیت و خدمات رسانی آنها اشاره کرد و افزود: اگر فعالیت های جهادگران معرفی و منعکس شود قطعا مسئولان دستگاه های دولتی و اجرایی فعالیت ها را مشاهده کرده و برای حمایت از گروه های جهادی تشویق و ترغیب میشوند.

محمدیزدان پناه مسئول گروه جهادی مالک اشتر از شهرستان سربیشه و جهادگر برتر استان در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: گروه جهادی مالک اشتر از سال ۱۳۹۷ راه اندازی شده است.

وی افزود: گروه جهادی مالک اشتر سربیشه یک گروه جهادی فنی تخصصی است که در ۱۰ بخش از جمله نجاری، جوشکاری، آرایشگری، تعمیرات لوازم خانگی، ایزوگام، گچ کاری، عمرانی، پزشکی و …. فعالیت دارد.

مسئول گروه جهادی مالک اشتر و جهادگربرتر استان با بیان اینکه خیران حمایت مالی به این گروه جهادی برای ارائه خدمات به مردم دارند، عنوان کرد: این گروه جهادی وسیله و ابزاری که مختص گروه باشد ندارد و اعضا زمانی که قرار است در روستایی برای فعالیت حاضر شوند خودشان ابزار کار را شخصی یا از فامیل و همسایه تهیه
میکنند.

یزدان پناه بیان کرد: دستگاه های دولتی همکاری مالی یا تامین وسایل مورد نیاز با گروه جهادی ندارند‌.

وی تصریح کرد: معمولا گروه های جهادی و جهادگران مناطق مرزی و کم برخوردار را برای فعالیت انتخاب میکنند چراکه این افراد واقعا نیازمند کمک و حضور جهادگران هستند در این راستا پیشنهاد میشود هرزمان که گروه جهادی به یک روستا میرود یک مسئول، مدیرکل یا رئیس سازمانی برای مشاهده مشکلات مردم روستایی از نزدیک برای ساعتی هم که شده همراه گروه جهادی شود‌.

مسئول گروه جهادی مالک اشتر و جهادگربرتر استان خاطرنشان کرد: طی هفته بسیج در یکی از روستاهای مرزی و کم برخوردار شهرستان سربیشه توفیق خدمت داشتیم، این روستا به شدت مشکل آب داشت و شرایط زندگی مردم بسیار سخت بود. بی آبی وضعیت بهداشت فردی افراد را تهدید میکرد و در این روستا خبری از حمام حتی عمومی برای استحمام نبود. تعدادی از مردهای روستا به دلیل عدم استحمام دچار شپش مو شده بودند و وقتی جهادگران آرایشگر موهای این افراد رو کوتاه کرده و این موارد را مشاهده کردند آب تهیه و گرم کرده و سر مردها را در محیط روستا نقطه ای که مورد رفت و آمد نباشد شست و شو دادند.

یزدان پناه تاکید کرد: اگر مسئولان مربوطه اداره آب یا بهداشت فقط برای دقایقی همراه این گروه جهادی و مشاهده این شرایط و وضعیت ها از نزدیک باشند قطعا با سرعت و دقت نظر بیشتری برای رفع مشکلات اقدام میکنند.

وی اظهار کرد: هرچند که گروه های جهادی مشکلات احصا شده هر روستا در بخش های مختلف را به گوش مسئولان مربوطه میرسانند اما حضور مسئول مربوطه و مشاهده و لمس مشکلات از نزدیک چیزی دیگری است؛ به قول معروف” شنیدن کی بوَد مانند دیدن”.

مسئول گروه جهادی مالک اشتر و جهادگر برتر استان گفت: این گروه جهادی از ابتدای سال تاکنون پنج اردوی جهادی برگزار کرده است.

یزدان پناه خاطرنشان کرد: برای کمک به گروه جهادی جهت خدمت رسانی بهتر به مردم نقاط روستایی و مرزی سال گذشته به شهرداری سربیشه مراجعه کردم  و قول مبلغی کمک مالی را دادند اما تاکنون که یکسال گذشته مبلغ تعهد شده را پرداخت نکردند‌.

وی با بیان اینکه گروه های جهادی و بسیجیان با جان و دل برای مردم کار کرده و کارها مورد استقبال مردم است، گفت: کاش مسئولان دستگاه های دولتی نیز با گروه های جهادی در راستای رفع مشکلات مردم در روستاهای مرزی و کم برخوردار همکاری کنند.